Çocuklarda Özgüven

Çocuklarda Özgüven

Bu makaleyle birlikte çocuklarda özgüven konusu üzerine kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderebileceksiniz. Şüphesiz ki çocuğunuz en değerli varlığınızdır. Ebeveyn olarak da size düşen çocuğunuzun kaliteli, kendine ve de insanlara faydalı bir birey haline gelebilmesini sağlamak… Bu nitelikleri kazanabilmesi için çocuğunuzun en çok ihtiyaç duyacağı şey özgüven olacaktır. Ebeveyn olarak çocuğunuzun bu ihtiyacını çocuklarda özgüven kazandırma üzerine birazdan paylaşacağımız 12 madde ile giderebileceksiniz.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Oluşur?

Her ne kadar yeni nesil ile beraber ülkemizin eğitimli kitle yüzdesi artmış olsa da ülkemizde 30 yaş üstü insanların çoğu hele bir de ilk çocuksa deneme yanılma yöntemiyle büyütüldü. Ailemiz, ailelerinden gördükleri, etrafından duydukları şeyleri araştırmadan aynen bizleri büyütürken uyguladılar. Bizim özgüvenli ya da özgüvensiz yetiştirilmemiz bilinçli ve konuya hâkim bir şekilde olmadı açıkçası. Neyse ki bizler şanslıyız ve artık modern dünyada birçok konuda olduğu gibi çocuk yetiştirme konusunda da neyin doğru neyin yanlış olduğu ortada… Kaliteli çocuklar yetiştirmek zor değil… Bu makalede bunun sırları paylaşmayı amaçlıyor zaten.

Okula başlama yaşının giderek azalmasıyla, çocuklar yoğun temponun içerisine daha küçük yaşlarda giriyorlar. Dolayısıyla çocuklar; bu tempo içerisinde sağlıklı bir şekilde yetişebilmek için güçlü sinirlere ve kalıcı özgüvene ihtiyaç duyuyorlar. Özgüven; çocuklarda, aidiyet, kendi bildiğini doğru kabul etme ve buna inanma, takdir edilmeyi istemek gibi hissiyatlar ile başlıyor. Gelecekte ise bütün kapıları açan altın anahtar niteliği taşıyor. Sağlam bir öz farkındalık ve sağlam bir özgüvenin temeli aile de atılıyor.

Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklar ilk sağlam ilişkilerini anne ve babası ile kuruyor. İlk iletişimini bu kişilerle kuruyor. İlk sorunlarını bu kişilerle yaşıyor. İlk sorunlarını kendince bu kişilere aktarıyor. Ailenin çocuğun bu sorunlarına karşı tutumu çocuğun gelecekte yaşayacağı sorunlara karşı tutumunda belirleyici oluyor. Çocuğun güçlü bir irade sahip olup olmayacağı; ailenin çocuğa ve çocuğun sorunlarına yaklaşım ve sorunlarını çözme şeklinde yatıyor. Çünkü büyüme aşamasında kendisine bakan anne ve babası çocuk için rol model oluyor. Buna göre çocuk ilerde sorunlarla karşılaştığında nasıl baş etmesi gerektiğini öğreniyor. Ve bu büyüme aşamasında çocuk ilerde yüksek özgüvene sahip olabilme de ilk ve en sağlam şansı yakalıyor.

12 Maddede Çocuklarda Özgüven Gelişimi

1. Koşulsuz sevin: Çocuğunuza hiçbir şart koşmadan onu koşulsuzca sevmelisiniz.

2. Güvenin: Çocuğunuza güvenmeli ve onun sorumluluk almasına yardımcı olup başarının tadına bakmasını sağlamalısınız.

3. Dikkatle dinleyin: Çocuğunuzun anlattıklarını onunla göz temasına girerek ve dikkatle dinlemelisiniz.

4. Sınırlar koymayın: Tabi ki birtakım kurallar koymanız gerekiyor. Onu kararlı ve net bir şekilde uyarmalı ve kendisinin doğru davranacağına güvendiğinizi hissetmesini sağlamalısınız.

5. Göze alınabilir riskler almasını destekleyin: Farklı yemekleri tatmak, yeni arkadaşlar edinmek, bisiklet sürmek gibi girişimlerde bulunduğunda onu destekleyin. Bu onun maceracı ve girişimci yönünü de geliştirecek.

6. Hata yaptığında onu azarlamayın: Çocuğunuz minik de olsa riskler aldıkça hatalar da yapacaktır. Onu azarlamamalı, onu bağışlamalısınız. Çünkü bu tavrınız çocuğunuzun ileride hatalarıyla daha kolay baş etmesini sağlayacak.

7. Pozitifi yüceltin: Çocuğunuzun yaptığı iyi şeyleri takdir etmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz.

8. Karşılaştırmayın, kıyaslamalardan uzak durun: Çocuğunuzu hiçbir konuda başkaları ile karşılaştırmamalısınız. Çünkü bu karşılaştırmalar ona başarısızlıklarını hatırlatıp, utangaçlık, kıskanmak gibi negatif duygularla kendini alçak görmesine neden olacaktır.

9. Her davranışını takdir edip, kabullenmeyin: Her davranışını beğenmemeli ve onaylamamalısınız.

10.Hislerinizi saklamayın: Duygularınızı saklamayın. Üzülmek, kavga etmek, sevinmek, kızmak gibi durumlar her ailede olabilir ve normaldir. Sakinleşip, keyfiniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bunu aynen hissedecektir. Bu da onun kendine güvenini arttıracaktır.

11. Kendinizi onun yerine koyun: Çocuğunuz kendisini başkaları ile karşılaştırdığında ona ilgi gösterin ve pozitif özelliklerini övün.

12. Cesaret verin: Onu cesaretlendirin çünkü bu ilerlemesini takdir etmektir. Yalnızca başarıyı değil. Övmekle cesaretlendirmek farklı şeylerdir. Birincisi yapılan işi, diğeri ise kişiyi ödüllendirir.

Bu 12 maddeyle beraber çocuklarda özgüven gelişimi konusunda bilinçli bir birey oldunuz ve bu öğrendiklerinizi uyguladığınızda; çocuğunuzun kaliteli en önemlisi özgüvenli bir birey olması yolunda üzerine düşeni yapmış olursunuz.

Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüven ve Özgüven Gelişimi

Konumuz olan özgüven nasıl geliştirilir sorusuna seri cevaplar vermeye başlamadan önce özgüvenden bahsedelim biraz. Çok önemli ve temel bir duygusal gereklilik olan özgüven; mutlu bir yaşam sürebilmenin anahtarlarındandır.

Kendimizin farkında olmak başka bir deyiş öz farkındalık insanı diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Doğumumuzdan bu yana aile, arkadaş çevresi, okul gibi çeşitli etkenlerinde etkisiyle kendimize bir kimlik oluştururduk sonra da bu kimliğe bir değer kazandırırdık. Kısaca kim olduğumuzu tanımladıktan sonra ortaya çıkan kimliğin sevdiğimiz ve sevmediğimiz özelliklerine karar verdik. Özgüven sorunları, işte tam da bu kararlarımızın sonucunda meydana çıkıyor. Örneğin elmayı, davul sesini ya da kırmızı rengini sevmiyor olmamız sadece zevklerle ifade edilebilir ve bizi hiç rahatsız etmez iken, kendimizde var olan bir özellikten hoşnut olmamak ya da birtakım ayrılmaz parçalarımızı red ediyor olmak ruhsal denge sarsılmasına uğramamıza neden oluyor.

Özgüven; stabil bir duygu durumu değildir. Farklı mekan, zaman veya olaylarda kendimize güvenimizi yitirebilir ya da kazanabiliriz. Her insanın kendine güven ile ilgili sorun yaşadığı ya da yaşamadığı konular vardır. Mesela bazısı hayatının diğer alanlarına göre akademik yönden kendine daha fazla güvenirken, bazısı sosyal ilişkiler yönünden kendine daha fazla güvenir.

Fakat çoğu insan her durumda her ortamda ve her zaman kendimize daha çok güvenmek kendimizi hep rahat hissetmek ister. Yeni bir ortama ya da yeni bir işe girdiğinde bütün hünerlerini göstermek, aşağılık duygusuna kapılmamak, sınırlarınızı zorlayıp verimini arttırmak ve diğer insanlarla iyi ilişkiler kurmak için çaba sarf eder. Buna rağmen çok azı bunu başarabilirler. Bu azınlık özgüvenin doğuştan gelmediğini ve geliştirilebilir bir özellik olduğunu ve de buna göre kendilerine çeki düzen veren kişilerden oluşur.  Evet özgüven doğuştan gelen bir duygu değildir. Sonradan oluşturulabilir ve geliştirilebilirdir. Sadece doğru yöntemlerin kullanılması gerek… Şimdi gelelim o yöntemlerin neler olduğuna? Özgüven geliştirme teknikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “özgüven geliştirme teknikleri” makalesinde bulabilirsin.

 ÖZGÜVEN NASIL GELİŞİR, NASIL GELİŞTİRİLİR?

Şimdi 3 maddede özgüven nasıl gelişir, özgüven nasıl geliştirilir sorularına cevap vereceğiz.

 1. İçsesinin dizginlerini eline al!

Bireyin özgüven geliştirme aşamasında yapması gereken belki de ilk şey sürekli negatif mesajlar gönderen iç sesini kontrol etmek, dizginlemektir. İç sesten gelen negatif düşünceleri alt etmenin yollarını örnekler üzerinden açıklayalım.

Yanlış Düşünce: Ben tamamen bencil ve düşüncesiz biriyim. Ben hiç iyi biri değilim.

Doğru Düşünce: Bazen düşüncesizim ve bazen de gayet düşünceli olabiliyorum. Muhtemelen bazı zamanlarda açıkça bencil davranıyorum. Bunu düzeltebilirim. Mükemmel olmayabilir ama bu beni kötü biri yapmaz.


Yanlış Düşünce: Hiçbir şeyden zevk almıyorum.

Doğru Düşünce: İyi hissettiğimde zevk alabiliyorum. Yatakta yatarken öyle gözükmese bile muhtemelen bir şey yaparsam başladığım anda zevk bile alacağım.


Yanlış Düşünce: Kimse bana değer vermiyor. Sanırım değersiz biriyim. Yaşamak benim için anlamsız…

Doğru Düşünce: Dünyada bana değer vermese de bu beni değersiz biri yapmaz çünkü ben değersiz değilim. Değersiz değilsem bir değerim olmalı. O zaman niye kendimi bu kadar sefil hissediyorum ki…


Yanlış Düşünce: Yakışıklı, zengin ve ünlü değilim. Hiçbir kız bana bakmaz, hiçbir kız beni gerçekten sevemez.

Doğru Düşünce: Yakışıklı olmayabilirim ama bakımlı olarak bu durumu lehime çevirebilirim. Zengin ve ünlü biri olmadığımda doğru ama birinin beni sevmesi için zengin olmam ya da büyük şeyler yapmam mı gerekiyor? Tanıdığım pek çok arkadaşımın flörtü var ve hiçbiri olağanüstü değil.

 1. Kendine değer ver!

Şimdi sana bildiğin ama tam olarak inanmadığın bir gerçekten bahsedeceğim. İnsan yaratılmışların en yücesi ve yeryüzünün halifesi olarak yaratılmıştır. Her şeyi yaratan; bizim için sen yarattıklarımın en yücesisin diyor da biz nasıl kendimizi değersiz görebiliyoruz?

Sen gerçekten değerlisin. Bunun farkına var. Her sabah kalktığında aynanın karşısına geç ve kendine pozitif ve gaza getirici telkinlerde bulun.

 1. Arkadaşlarını iyi seç!

Çevremiz nasıl biri olacağımızı belirleyen en etkili faktörlerden biridir. Seni destekleyen, sana enerji veren, zor durumlarında yanında olan ve kendilerine edindikleri amaçların peşinden yılmadan giden arkadaşlar edin. Sayısı önemli değil. Bahsettiğim türden bir arkadaş, sana GERÇEKTEN bir faydası olmayan 10 arkadaştan daha iyidir. Böylesini bulduğunda onun değerini bil çünkü onlar kadar değerli çok şey yok.

 1. Yardım almaktan korkma!

Sadece özgüven konusunda değil herhangi bir konuda diğer insanlardan yardım istemek, onların tecrübelerinden yararlanarak karşılayacağımız zorluklara karşı önceden hazır olmak var iken saçma sapan gururumuz yüzünden insanlardan yardım istememeyi seçeriz. Ne kadar sığ bir düşünce bu? Lütfen bunu yapma. Gururu bir kenara bırak ve diğer insanların tecrübelerinden faydalan. Yardım almaktan korkma.

4 adımda özgüven nasıl geliştirilir konusuna cevap vermeye çalıştık. Özgüven geliştirme üzerine yeni yazı paylaşımlarımız devam edecek kendine ve özgüvenine iyi bak!

Dostun Sensei…

 

Özgüven Eksikliği Tedavisi

Özgüven Eksikliği

Konumuz özgüven eksikliği tedavisi… Başlamadan önce eksikliği nedir ve özgüven eksikliği nasıl gelişir soruları üzerinden özgüven eksikliğine dair birkaç şey söylemek istiyorum.

Özgüven Eksikliği Nedir? : Yapabileceklerinin yani kapasitesinin farkında olmayıp ve kişinin içinde bulunduğu herhangi bir şeyde başarısız olacağım hissine kapılmasına özgüven eksikliği denilebilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Gelişir?

Aile, okul, arkadaş çevresi gibi faktörlerin etkisiyle özgüven eksikliği gelişmeye başlar. Şuan özgüven sorunu yaşıyorsan eğer bu yanlış yetiştirilmiş olman yüzünden olabilir. Çünkü kişiliğimiz ailede oluşmaya başlıyor ve okulda devam ediyor. Arkadaş seçimlerimizle de bu gelişim zirveye ulaşıyor. Kişiliğimiz ergenliğin sonralarına doğru oturuyor. Ve nasıl bir karaktere sahip olacağımız bu dönemin sonralarına doğru belli oluyor. İyi bir ergenlik, çocukluk ve bebeklik dönemi geçirmek ilerde özgüvenli olup olmayacağımızı belirliyor.

Yapamam, beceremem, öğrenemem, reddedilirim gibi kelimeler ve bu kelimelerin türevlerini kullanmak özgüven eksikliğini belli eden semptomlardır. Eğer üzerine aldığı sorumluluklarda yerine getiremeyeceğini düşünüyor, kendin için geleceğin için atman gereken adımlarla tereddüt yaşıyor, hoşlandığın kıza karşı duyguları dile getirmek istediğinde reddedilme korkusu yaşıyor ya da bunlarla benzer durumları sık sık tecrübe ediyorsan özgüven eksikliği problemi ile karşı karşıyasın demektir. Şimdi sıra geldi; özgüven eksikliği tedavisi başlığında çözümler sunmaya…

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Bilinçsiz bir aile tarafından yetiştirilmiş, kötü bir arkadaş çevresine sahip ya da okulda seni utandıran, küçük düşüren, üzen olaylara maruz kalmış ve tüm bu ve bu gibi etkenlerin sonucunda şuan özgüven sorunu yaşıyor olabilirsin. Yaşın ister 15, ister 25 ister, ister 50, istersen de 80 olsun. Kaç yaşında olduğun, neler yaşadığın önemli değil. Tek bir gerçek var. Yaşadığın özgüven sorunu ve bunu çözmek için bir şeyler yapman gerektiği tabi mutlu, her gününü küfrederek geçirmediğin bir yaşam sürmek, sevilen ve saygı duyulan biri olmak istiyorsan…

Yazarken fark ediyorum ve hastalık tedavi edilir. Özgüven bir hastalık değildir, özgüven eksikliği tedavisi diyerek özgüveni fazla ciddiye almışım. Emin olun özgüven öyle çok zor kazanılan bir özellik değil. Bi kere her şey inançlarında bitiyor. Neye inandığın ne olduğunu belirler. ”Düşünceler duyguları, duygular davranışları, davranışlar alışkanlıklarımızı, alışkanlıklarımızda bizim ne olacağımızı belirler.” Düzenli olarak ne yapıyor, düzenli olarak ne düşünüyorsan sen osun. Mevlana’nın sadece özgüveni kazanmayı ilgilendiren değil tüm kişisel gelişim sürecini özetleyen müthiş bir sözünü paylaşmak istiyorum seninle.

“Kardeşim sen düşünceden ibaretsin,

Geriye kalan et ve kemiksin.

Gül düşünür, gülistan olursun,

Diken düşünür, dikenlik olursun”

Seninle bu makalede özgüven kazanmak için şöyle yapmalısın böyle yapmalısın diyerek alıştırmalar paylaşmayacağım bu alıştırmaları zaten sitede paylaştık bunun ötesinde internette özgüven eksikliği gidermek için yüzlerce alıştırma bulabilirsin. Benim bu makalede sana asıl sağlamak istediğim şey; düşüncelerinin üretildiği zihninin dizginlerini eline almak.

Kim ne dersin özgüven kazanma ile ilgili tüm alıştırmalardan daha etkili olan bir şey biliyorum. Pozitife alışmak… Pozitif düşünmeye, pozitif görmeye odaklanırsan eğer her şey senin açından daha olumlu olacaktır. Her şeyde pozitife yöneltirken Pollyanna olmaktan bahsetmiyorum. Ne kadar çabalarsak çabalayalım insanız ve illaki bizi derinden etkileyecek, bize tabiri caizse sağlam bir kroşe indirecek, özgüvenimizi sarsacak olaylarla karşılaşacağızdır. Fark tüm bunların etkisi uzun sürmeyecektir. İşte özgüvenin bize sağlayacağı en büyük artılardan birisi bu… Düştüğümüzde hiç kimse olmasa bile bizi yerden kaldırmak için her zaman uzatılan el olması.

Bu makalede özgüven eksikliği ve özgüven eksikliği tedavisi konuları üzerine sana teknik bilgiden çok daha derin bilgiler vermeye yöneldim. Seni biraz işin mutfağına sokmaya çalıştım. Verimli olabildiğimi düşünüyorum ki umarım öyle olabilmişimdir. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle… Kendine iyi bak!

Dostun Sensei…

 

Özgüven

Özgüven Nedir?

Özgüven nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap; kişinin kendine güven duymasıdır. Özgüven üzerine araştırmalar yaptıysanız ya da web sitesinde bulunan özgüvenle alakalı diğer makaleleri okuduysanız eğer özgüvenin öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir duygu olduğunu biliyorsundur. Bu makalede özgüven tabakaları konusunu işleyeceğiz. Zaman kaybetmeden başlayalım.

Özgüven Tabakaları

Özgüven hakkında insanlarının çoğunun az çok bilgisi vardır ama özgüven tabakalarının neler olduğunu daha doğrusu özgüvenin tabakaları olup olmadığını dahi bilmezler. Evet, özgüvenin tabakaları vardır ve bu tabakaların farkında olmanın özgüven seviyesini yükseltmede çok yararı olacağını biliyorum. Ayrıca eksiklerinin neler olduğunu öğrenecek ve gelişim süreci hızlandıracaksın. Şimdi neymiş bu tabakalar öğrenelim.

Özgüven; üç tabakadan oluşur. Eksiksiz, komple, çelik gibi özgüvene sahip birine dönüşebilmek bu üç tabakayı da sağlamlaştırmaktan geçiyor. İşte özgüvenin üç tabakası;

 1. Görünen Tabaka:

Özeli ile ilgili hiçbir bilgi sahibi olmadığınız, tanışıklığınızın olmadığı veya hayatınızda ilk defa gördüğünüz birisinin özgüveni ya da hakkındaki izleniminiz; o kişinin görünen tabakasına bağlı olarak oluşur. Şöyle bir örnekle daha açıklayıcı olabilirim. Mesela yolda yürürken veya okulda bazı kişiler dikkatimizi çekerler. Onlar farklıdırlar, farklı bir enerji yayarlar. Yürüyüşlerinden, ses tonlarında onlardaki özgüveni kolayca fark edebilirsiniz.

Görünen tabakada; seni hiç tanımasalar bile hakkında kişiler üzerinde olumlu izlenimler bırakmak için dikkat etmen gereken başlıca etmenler şunlardır;

 • Giyim Tarzı
 • Vücut Dili
 • Gülümseme
 • Kişisel Bakım
 • Sağlıklı Olmak

Üç tabaka arasında en hızlı şekilde geliştirilebilen tabaka görünen tabakadır. Birkaç haftada belki de daha az bir sürede bu tabaka ile ilgili sorunlarımızı çözebiliriz. Fakat sadece bu tabaka bizi tek başına özgüvenli görünen biri yapar, gerçekten özgüvenli olan biri değil. Sadece bu tabakaya sahip kişileri ben manavdaki karpuzlara benzetiyorum. Bazıları harika görünüyorlar, albenileri yüksek bu yüzden alıyorsun da ama eve geldiğinde bir bakıyorsun kelek…

Özgüvenleri sadece görünen tabakadan oluşan insanlar olumsuz eleştiriler karşısında dağılır, sakinlik ve rahatlıklarını koruyamazlar. Bu yüzden ikinci tabakayı da özümsememiz gerekiyor.

 1. Yaşam Stili Tabakası:

Özgüven sahibi olmak sürecinde;  bir önceki tabakada özeli hakkında, nasıl bir hayat sürdüğü hakkında hiçbir bilgimizin olmadığı insanlardan ve aynı şekilde bizim hakkında da bilgisi sahibi olmayan insanlar üzerinde nasıl özgüvenli bir imaj bırakacağımızdan ve görünen tabakayı etkileyen faktörlerden bahsetmiştik.

Bu tabakada hayatı hakkında az çok bir şeyler öğrendiğimiz, kişiliğini az çok kafamızda bir yere oturtabildiğimiz kişileri özgüvenli veya özgüvensiz diye sınıflandırırken neleri dikkate alıyoruz ve yeni tanıştığımız insanlar üzerinde görünen tabakayla bıraktığımız özgüvenli birey izlenimini nasıl güçlendiririz onlardan bahsedeceğiz.

 • Alışkanlıklar
 • Hobiler
 • Aile
 • Arkadaşlar
 • Maddiyat
 • Sosyal Çevre

Yukarıda sayılanlara bağlı olarak yaşam stili oluşur. Yaşam stili tabakasını geliştirmek birinci tabakadaki kadar kolay değildir. Daha uzun vadede oluşmasının yanı sıra, ciddi bir emek ve sabır ister. Ki çoğu insan özgüvenli olmak, özgüvenli birisine dönüşmek için çıktığı yolculukta burada pes eder.

Biliyor musun? Aslında sadece bu iki tabaka ile hayalini kurduğun muhteşem yaşama sahip olabilirsin. Televizyonda, magazin programlarında gördüğün tarzda bir yaşama… Peki, o zaman üçüncü tabaka niye var diyecek olursan; sende biliyorsundur ki imrenilen hayatlarında kötü karanlık tarafları da var. Bazı ünlü kişiler bunun en büyük örnekleri… Uyuşturucu bağımlılığı, intihara teşebbüs gibi kötü durumlar, tuzaklar var o insanda hayranlık uyandıran hayatların arkasında… Üçüncü tabakaya; kendimizi, bunlardan kendimizi korumak, psikolojik yönden güçlü olmak için ihtiyacımız var.

3.Özden Gelen Özgüven

Eğer aynaya baktığında gördüğün yüzü seviyor ve artısı eksisi tüm yönleriyle onu kabullenmiş isen özden gelen özgüvene sahipsin demektir. Özgüveni özden gelen insanlar insanlara değer verirler, insanların kendisi hakkında ne düşündüklerine değil. Onların özgüveni ne kazandıkları paradan, ne sahip oldukları ünlerinden, ne de fiziksel özelliklerinden gelir.

Açıkçası en zor kazanılan, geliştirilen tabaka bu tabakadır. Kendine gerçekten seven insan çok bulamazsın. Kendi fikirlerini en az başkalarının fikirleri kadar önemseyen, kendi kararlarına en az başkalarının kararları kadar değer veren çok insan bulamazsınız.

Özgüven ve özgüven tabakaları üzerine paylaşımlarda bulunduğumuz bu makalenin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki makalede buluşmak dileğiyle…

Dostun Sensei…

Özgüven Sahibi Olmak

Özgüven Sahibi Olmak

Konumuz özgüven sahibi olmak… Makale de iki başlık üzerinden hareket ederek konuyla ilgili etkili çözümler sunacağız ve akıllardaki tüm soru işaretlerine cevap olmaya çalışacağız. Vakit kaybetmeden başlayalım.

Hemen her insana; kendine ait, kendi yaptığı işler daha bir hoş görünür gözüne, daha bir güzel…Aynı şekilde kendine değerli bulmak da öyle… Kimse ben değersizim demez. Her insanın hayatının belli bir döneminde kendini değersiz hissettiği zamanlar olabilir ki bu zamanlar kişinin aynı zamanda özgüven sorunu yaşadığı dönemler oluyor ama işin özünde herkes bir değerinin olduğunu farkındadır. Farkında olmanın ötesinde buna inanmak başka bir şey ki değerli olduğunu fark etmekle kalmayıp ayrıca buna inanan ve hayatlarını da bu gerçeğe göre düzenleyen, bu gerçekle yaşayan insanlara özgüven insanlar diyoruz zaten… . Özgüven sorunu yaşayanların en büyük yanılgısı ve içlerinde bulundukların özgüvensizlik durumunun temel nedeni kendini değersiz sanmaları…

Değerlisin, değerliyiz. Unutma sen, yeryüzünün en değerli varlığısın.

Özgüven Sahibi Olmak İstiyorum

Tek başına özgüven sahibi olmak istemek yetmez, kendini eksiklerini gidermeye ada ve gözünü karart. De ki kendi kendine “Ben hayatımdaki özgüven problemini ne olursa olsun, şartlar beni ne kadar zorlarsa zorlasın ÇÖZECEĞİM”. Biliyor musun sadece bu sözü İNANARAK söylemek bile özgüven sahibi olmak için yeterli… Gerisi artık zaman meselesi. Yine de bu konu hakkında söylemek istediklerim var.

Konu özgüven sahibi olmak için çıkılan yolculuk olsun ya da herhangi bir şey… Bir yerden başlayacaksan, önce kendinden başlayacaksın. Eksilerini artıları bilecek ve ona göre rotanı KENDİN belirleyeceksin. Gemi rüzgarda savrulmasın geç dümenin başına ve al rüzgarı karşına.

Sadece internette özgüven sahibi olmak istiyorum konusu üzerine yüzlerce doküman, alıştırma, egzersiz bulabilirsin. Anlayacağın bilgi bakımından çok zengin durumdayız… Hepsinden kendine fayda sağlayabilirsin ama önemli olan şu; istediğin kadar oku, sadece okumakla kalıyorsan ne yaparsan yap boş, beyninde bilgi yükünden sadece zaman kaybından başka bir şey değildir. Bilgi uygulamaya geçirildiği sürece değerlidir.

Örneğin bir kişisel gelişim kitabı okuyorsun ve ilgini çeken sözler, hikayeler kısaca kısımlar fark ediyorsun, seni aydınlatan, sende farkındalık yaratan, enerji veren, gaza getiren… Bir ajanda edin kendine ve ajandana bu bölümleri yaz. Televizyonun başındasın yine aynı şey… Hoşuna giden replikleri yaz. Ve yatmadan önce bunlar üzerine düşün ve bunlar sadece özgüvenini geliştirme ya da ben şöyle demeyi tercih ediyorum; kişisel gelişim serüveninde sana gereken motivasyonu vermenin dışında senin iletişim yeteneğini, psikolojik dayanıklılığını, sosyalliğini de etkileyecek şeyler…

Özgüven Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sana tecrübe, gözlem ve araştırmalarıma dayanarak en iyileri olduğunu düşündüğüm iki çözüm vereceğim özgüvenli olmak için ne yapmalıyım sorusu için… Bunlardan biri; topluluk önünde konuşma diğeri ise arkadaş çevresi ile ilgili olacak. Hemen açıklayayım.

 1. Topluluk önünde konuşma: Belki de özgüven kazanma yolları arasında en etkilisi… Eylem basit; kalabalık önünde konuşmak… Saçmalayacağını, yapamayacağını, rezil olacağını düşünsen de. Bu eylemi gerçekleştirmek birçok zihin engelini aşmayı gerektiğinden ne kadar faydalıysa da yapacak kişi o kadar zor geldiğini biliyorum. Ama bunu kendimiz için yapmalıyız. Eylem belli olduğuna göre peki insanları nasıl toplayacağım, kalabalığı nasıl oluşturacağım sorusuna da birkaç öneri de bulunabilirim. Mesela ilgini de çekiyorlarsa tiyatro ya da kursuna yazılarak gösterilerde yer alabilirsin. Sivil kuruluş dernekleri var hatta direkt gelişim konularına yönelik, topluluk önünde konuşma pratiklerinin de yapıldığı… Bu tür yerleri internetten araştırarak bulabilirsin. Gerçekten yapmak isteyen bir yol, yapmak istemeyen ise bir bahane bulur.
 2. Arkadaş çevresi: Özgüven sahibi olmak istiyorsan eğer yeni bir arkadaş çevresi sana iyi gelecektir. Varsayım ki özgüveni olmayan ya da az birisin. Yeni bir ortama girdiğinde bu eksikliğini senden başka kimse biliyor olmayacak. Ama bu özelliğini sergilemeye devam edersen 5 dakika sonra herkes senin özgüvenin olmadığı düşünecekler. Bu yüzden özgüven hakkında araştırmalar yap, kendini geliştir ve yeni ortamlara gir ve de insanlara seni nasıl tanımalarını istiyorsan öyle tanıt!

Son olarak bu makalede özgüven sahibi olmak istiyorum ve özgüven sahibi olmak için ne yapmalıyım başlıklarından hareket ederek özgüven sahibi olmak konusuna açıklık getirdik. Bir sonraki makale de görüşene dek hoşça kal!

Dostun Sensei…

 

Özgüven Geliştirme Teknikleri

Özgüven Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Kendine güvenini, özgüven geliştirme teknikleri makalesi ile pekiştirmeye hazır mısın? Öncelikle; gelişim devamlı tekrarlarla ve yeni şeyler deneyerek olur. Nasıl ki bir futbolcu serbest vuruş becerisini daha iyiye taşımak için antrenmanlar yapıyor, farklı vuruşlar, stiller deniyor kısaca özel olarak serbest vuruş çalışıyorsa; özgüven geliştirme konusunda da durum böyle. Ne kadar antrenman, o kadar gelişim. Mecazı anladın sanırım. Anlamadıysan da sorun yok devam et okumaya birazdan anlayacaksındır.

Paylaşacağım teknikleri uyguladığında fark edeceksin ki özgüvenin bazı durumlarda pasif kalıyor, hatta bazı olaylarda kendini ezik gibi hissediyormuşsun. Sana az sonra denenmiş ve gözlemlenmiş en etkili özgüven geliştirme teknikleri arasından beş tanesini vereceğim. Ama ondan önce; bence özgüven geliştirme ile rahatlık alanından çıkmak doğru orantılıdır. Yani rahatlık alanımızdan ne kadar çıkarsak o denli kendimize özgüven depolamış oluruz. Rahatlık alanında çıkmak da daha önce denemediklerimizi denemekle, denemekten korktuklarımızın üzerine gitmektir. Kısaca, bireyin kendisini bilinmezlerin içine atmasıdır.

Kedilerden korkuyorsundur mesela. Bunun üzerine gidersin yavaş yavaş. Anlarsın ki o kadar da korkulacak hayvanlardan değillermiş ya da reddedilebilirim diye hoşlandığın kişiye duygularını açmak çok zor geliyordur sana. Açılırsın, belki reddedilir birkaç dakikalığına kendini kötü hissedersin ama dünyanın sonu olmadığını görürsün. “Bunları zaten biliyorum. Böyle söylemesi kolay gel de yap” diye düşünüyor olabilirsin. O yüzden şimdi sıra geldi, cesaret ve kendine güven duygusunu arttıracak teknikler paylaşmaya…

En Etkili Özgüven Geliştirme Teknikleri

Tekniklerin hepsi yukarıda bahsettiğim rahatlık alanında çıkmak ile bağlantılı. Özgüveni geliştirme tekniklerinin ortak özelliği bu. Hepsi rahatlık alanından çıkmayı gerektiriyor. Hepsini yapmak zorunda değilsin. Hepsini yaparsan daha iyi olur tabi. Teknikler seni biraz zorlayabilir ki zorlamalı da zaten. Öyle cefa çekmeden vefa sürülmez. Ya çelik gibi özgüvene sahip biri olmayı ya da bir ezik gibi yaşam sürmeyi seçersin. Lafı da çok fazla uzatmak istemiyorum. Hemen başlayalım.

 • Topluluk önünde konuş: Bu tekniği; özgüven geliştirmenin en hızlı ve en kaliteli yolu olarak görüyorum. İyi hoş da o topluluğu nerden toplayacaksın. Hadi topladın ne konuşacaksın gibi dertlenmelere de gerek yok. Topluluk önünde konuşmak konusuna yoğunlaşmış, bu konuda eğitimler veren kulüpler, dernekler var. Bu kulüpleri, dernekleri internette kısa bir araştırma yaparak bulabilirsin. Yapacağın tek şey; orada bulunan herkesin senin gibi topluluk önünde konuşma cesareti ve becerisi kazanma amacı taşıdığı bu kulüplere ya da derneklere kayıt olmak…
 • Kalabalıkta şarkı söyle: Kalabalığın olduğu herhangi bir yerde yüksek sesle şarkı söyle. Yok sesim berbat, yok insanlar rahatsız olur diye düşünme. Rahatsız olduğunu belirtenler olana dek sen devam et şarkı söylemeye.
 • Ağzında sigarayla toplu taşıma araçlarına bin: Sigarayı yakmana gerek yok. Sigara sadece ağzında olsun. İnsanların garip bakışlarına maruz kalacaksın. Baskıyı derinden hissedeceksin. Bu baskıya rağmen davranışını korumak özgüveni inanılmaz arttıracak, geliştirecek.
 • Yere uzan: Bir alışveriş merkezinde, metroda ya da benzeri yerlerde yere uzan. Ne yapıyorsun diye soran olursa; “ Anlaşılan sen bu zeminin ne kadar rahat olduğunu bilmiyorsun, yoksa bu soruyu sormazdın” diyebilirsin.
 • Şınav çek: Bu erkekler için daha uygun bir teknik… 🙂 Yine kalabalığın olduğu bir yerde olduğun yerde 10 tane şınav çek. Ne yapıyorsun diye soran ya da sana gülenler olursa “ Sabah sporumu aksatmıştım hazır ortam uygunken yapayım dedim” diyebilirsin.

Şimdilik bu kadarı yeterli, özgüven geliştirme teknikleri ile ilgili yeni paylaşımlarım olacak. Görevler seni bekliyor. 🙂  Aman rezil olurum, insanlar ne der diye düşünme. Bırak rezil ol, bırak insanlar ne derlerse desinler. Sen kendini zorla ve keyfini çıkart. Kimseye zarar vermediğin sürece istediğini yapmakta özgürsün. Kendine ve özgüvenine iyi bak. Tekrar görüşeceğiz.

Dostun Sensei…

 

 

Özgüven Geliştirme

Özgüven Geliştirme ve Rahatlık Alanı

Bu makalede özgüven geliştirme aşamasında rahatlık alanından çıkmanın etkisinden bahsedeceğiz. Özgüvenin geliştirilebilir bir özellik olduğunu diğer makalelerde belirtmiştik. Özgüven kazanma konusunda diğer makalelerde etkili teknikler paylaşmıştık ve içtenlikle bu teknikleri uyguladıysanız eğer özgüven kazanmaya başlamış olmalısınız. Özgüveni kazanmakla kalmayıp bu özgüveni koruyabilmemiz için özgüvenimizi geliştirmemiz gerekiyor.

Farklı farklı durumlarla karşı karşıya kaldığımızda, kendimizi daha önce hiç deneyimlemediğimiz olayların içinde bulduğumuzda özgüvenimizi korumak zor olacaktır. Çünkü zihin alışılmadık her şeyi tehlikeli bulur ve kişi rahatlık alanı dışarısına çıkmak istediğinde onu engeller. Oysaki hayat rahatlık alanımızın dışındadır.

Şu bir gerçek rahatlık alanı içerisinde daha güvende hissediyoruz. Fakat hayat başarılarımızın toplamıdır. Başarıları biriktirmek için de bir şeyler başarmak gerekiyor. Bir şeyler başarmak içinse de irili ufaklı riskler almamız gerekiyor. Zihin riskleri sevmez. Yani rahatlık alanımızdan çıkmamız gerekiyor.

Rahatlık Alanından Nasıl Çıkılır?

Bu sorunun cevabı çok basit aslında; kendimizi başlardan rahatsız hissettiğimiz durumların ya da ortamların içine sokarak… 🙂 Daha önce deneyimlemediğin şeyleri deneyimlediğinde, rutinlerini bir kenara atıp, yeni maceralara atıldığında; kalibrasyon becerin, merak duygun ve keşfetme isteğin gelişecek bunlar harika şeyler olmalarının yanı sıra özgüven seviyeni de arttıracaklar. Şunu söylemeliyim farklı şeyler denemeye başladığında, ufak ufak riskler aldığında başlarda rahat edemeyecek ve zihninin seni engellemek için türlü bahanelerine maruz kalacaksın.  Şimdi neler yapabilirsin sorusu için birkaç fikir sunmak istiyorum.

 • Yolunu değiştir: Okuluna ya da iş yerine giderken her gün kullandığın yoldan gitmek yerine farklı güzergahlar kullan. Ama bu yolumu uzatır dersen eğer biraz erken çık yola, bahanelere çok erken başladın derim. 🙂
 • Boşsa doldur: Boş vakitlerinde evde oturmak, film seyretmek yerine farklı farklı ortamlara gir. Kiliseye git mesela ya da havraya oradaki insanlarla sohbet et ya da dans, tenis, tiyatro ya da şan gibi kurslara yazıl. Yeni insanlarla tanış. Çevreni genişlet. Böylelikle hem karakterini zenginleştirmiş hem de YABANCI kelimesine sempatin artar, o kadar da korkulacak bir şey olmadığını anlarsın. Yabancılar artık tanıdık gelir sana.
 • Spor yap: Önce fiziksel hantallığı çözmeliyiz ki psikolojik hantallığımızdan da kurtulabilelim. Spor yapma isteği biz de büyük bir iştahla belirir ama bu uzun sürmez. Saman alevi gibidir. Fiziksel gücü, fiziksel dayanıklılığı arttırmak beraberinde psikolojik gücü ve psikolojik dayanıklılığı da arttırır.
 • Tatile tek başına git: Ailenle, kız arkadaşınla ya da arkadaşlarınla tatile gitmek yerine bir değişiklik yap tek başına git bu seferde. Tek başına tatil mi olur ne yapacağım tek başıma diye düşünüyorsan eğer bu bir bahane. Unutma rahatlık alanımızdan çıkmaya çalıştığımızda zihnimiz bizi caydırmak için engeller koyacaktır önümüze demiştim. İşte bu düşünce de o engellerden biri…
 • Dilini bilmediğin ya da az bildiğin bir ülkeye git: Fırsatın varsa yap bunu… Ne işim var dilini bile bilmediğin bir ülkede diyor olabilirsin ben de sana bu da bir bahane derim. Bu cümlenin arkasında bir sürü gizli korku var, daha fazla özgüvenli olmamızı engelleyen… Sende biliyorsundur İngilizce bizde senelerce okullarda gösterilir ama üniversiteden, özel bir kursa falan gitmeden İngilizce bilerek mezun olanların sayısı çok azdır. Şuna emin olabilirsin dilini bilmediğin ya da az bildiğin bir ülkede bir ki hafta geçirmen bile dilini muazzam geliştirecek çünkü çaresiz kalacaksın. Çaresizliğin gücünü kullanarak neler yapılabildiğini tarihe ufak bir göz anlayabilirsin. Çok uzaklara gitmene gerek yok. Şöyle bir Kurtuluş Savaşı zamanlarına gitsen yeter.

Rahatlık alanını üzerinden özgüven geliştirme için çözümler sunarak neler yapabileceğimize dair fikirler paylaştık. Özgüven üzerine makaleler yazmaya devam edeceğiz. Bir sonraki makalede görüşene dek kendine iyi bak!

Dostun Sensei…

 

 

 

Özgüven Eksikliği Nasıl Aşılır?

Özgüven Eksikliğini Aşmanın Yolları

Bu makalede özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna 5 adımlık etkili bir çözüm sunacağız. Özgüven eksikliğini aşabilmenin en önemli adımı kendi kendimize özgüvensiz birisi olduğumuzu ve özgüven kazanmamız ve bunu geliştirmemiz gerçeğini itiraf edebilmemizdir. İnsanlar genelde eksik yönlerinden korktukları için bu yönlerini görmezden gelmeye çalışırlar. Bunu yaparak eksiklerin üzerlerindeki etkisi azalttıklarını düşünseler de bu sadece avuntu… Aslında problemi daha da ciddi bir hale getiriyorlar.

Dünyadaki herkes özgüvenli değil. Şuan özgüven problemi yaşıyorsan eğer ki bu makaleyi okuduğuna göre özgüvensiz biri olabilirsin. Bu anormal bir şey değil. Ve dünyadaki tek özgüvensiz kişi sen değilsin. Ve şuna eminim dünyanın en az yüzde 70’i özgüvensiz insanlardan oluşuyor. Kalan yüzde 30’unda büyük bir çoğunluğu özgüven maskesi takıyor. Özgüven maskesine başka makalelerde değineceğiz. İşin özü gerçekten özgüvenli olan insanların sayısı çok çok az. Ve bu kişiler gerçekten çok şanslılar. Sürüye liderlik yapıyorlar. İşin güzel tarafı sen de bu liderler arasına katılabilirsin. Çünkü özgüven doğuştan gelen bir karakter özelliği değil. Sonradan kazanılabilir hatta öğrenilebilir. Ki bu sitede de bunlar anlatılıyor zaten. Özgüven eksikliği nasıl aşılır ya da özgüven nasıl kazanılır sorularına sunulabilecek çözümler aynı.

Özgüven Eksikliğini Aşmanın 5 Adımı

 1. İtiraf et: Makalenin başında belirttiğimiz gibi itiraf etmek özgüven eksikliğinin yenmenin ilk ve en önemli adımı. Korkma; itiraf et.
 1. Sadece sen değilsin: Dünyada özgüven problemi olan tek insanın sen olmadığını hatırla ve senin gibi birçok insan olduğunu hatta çoğunluğu özgüvensiz insanların oluşturduğunu bil. Özgüvenli bir hale geldiğin yaşayacağın hayatı düşle. Ve azınlıkta olan kısım da yer almanın sana sağlayacağı avantajları fark et.
 1. Kendini şartla: İtiraf ettikten sonra kendine söz ver. Bu söz içten ve gerçekçi bir söz olmalı. Yere düştüğünde sana elini uzatıp yerden kaldıracak bir söz. Mesela; “Ne olursa olsun özgüven sorunumu çözeceğim ve istediğim hayatı yaşayacağım. Bu benim hakkım!”
 1. Zihnini kontrol altına al: Zihnini kontrol altına almaz isen; açıkça söyleyelim, refah mutlu özgür bir hayat sürmek hayal ol. Pozitife odaklan. Zihninden negatif düşünceler geçtiğini fark ettiğinde bu düşünceyi bir kağıda yaz ve pozitife dönüştür. Pozitif halini negatifin karşısına yaz.

Örnek: Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorum. è Topluluk önünde rahat konuşabiliyor ve kendimi net ifade edebiliyorum.

Ama bu gerçek değil ki diye düşünme sen sadece yaz. Bilinçaltı doğru ya da yanlış kavramlarını bilmez. O sadece inanır.

 1. Çevreni değiştir: “Kişi en yakın 3 arkadaşıdır.” diye sevdiğim bir söz vardır. Gerçekten de böyle karakterimiz yakınımızdakilere göre şekilleniyor. Eğer şuan özgüven problemin varsa çevrenin bundan rolünün büyük olduğunu bil. Ya da onları değiştir ya da komple çevreni değiştir. Yine çok sevdiğim bir sözle çevre değiştirme adımını noktalıyorum. “Fakirlerin arasında zengin olacağına, zenginlerin arasında fakir ol.”
 1. Çözüm yollarını ara ve sorunu çöz: Nasıl özgüven kazanabileceğini, özgüvenini nasıl geliştirebileceğini araştır, bol bol oku ve düşün. Teorik olarak gelişmekle kalmayıp pratikte de kendini geliştir. Pratiği olmayan bilginin pek bir yararı ve değeri yoktur.

5 adımda özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna cevap verdik. 5 adımı içtenlikle uyguladığında özgüven eksikliği probleminizi gidermiş olacaksın. Bunu kendin için yap. Daha mutlu, daha refah, daha özgür ve daha dolu bir hayat yaşamak için… Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle kendine çok iyi bak!

Dostun Sensei…

 

 

 

Özgüven Kazanma Taktikleri

Özgüven Kazanma Taktikleri Nelerdir?

Bu başlık yani özgüven kazanma taktikleri komik geliyor bana biraz açıkçası… İnsanı ilgilendiren herhangi bir şeyde sistematik olan her şeye karşıyım. İnsanız sonuçta. Duygular var. Robot değiliz. Amma velakin, bazı şeyleri sistematik halde anlatınca daha açıklayıcı olduğunu, insanların konuyu daha kolay anlayabildiğini görüyorum. Bu arada; favorim 3-5-2. Şaka bir yana… Bu makalede seninle özgüven kazanma sürecine çok fayda sağlayacak, pratik ve etkili TAKTİKLER paylaşacağım. Senden istediğim tek bir şey var. Burada daha doğrusu bu sitedeki hiçbir makalede yazılanları doğru veya yanlış olarak düşünmek yerine; “Bana ve insanlara ne yararı olur?” bakış açısıyla uygularsan, paylaşımlardan en yüksek verimi alacağını düşünüyorum. Anlaştıysak başlayalım. Ne dersin?

Taktik kısmı işin süslenmiş tarafı özgüven kazanma süreci öyle sanıldığı kadar ne kolay ne de çok sancılı bir süreçtir. Bence herhangi bir işe başarının sırrı; kendini o işe adamaktır. Özgüven kazanmak da böyle… Bilinçli bir aile tarafından yetiştirilmiş, kaliteli arkadaşlara, kaliteli bir çevreye sahip olamamış olabiliriz. Tüm bu durumlarının neticesinde de kendine güvensizlik yaşıyor bir başka deyişle özgüvensiz bir birey olabiliriz.

İşi önce; özgüven sorunumuzun sorumluları olarak ailemizi, arkadaşlarımızı ya da çevremizi görmeyerek yani suçu başkalarında aramayarak başlamalıyız. “Tamam, özgüvenim ile ilgili birtakım problemlerim var. Öyle ya da böyle olan oldu. Şuan bu durumu çözmek için ne yapabilirim?” gibisinden bir niyet ile yola koyulursak özgüven kazanma sürecinin temellerini sağlam atmış oluruz. Temeli sağlam olan bir bina kolay kolay yıkılmaz. Depremlere daha dayanıklıdır. Burada depremleri; yaşamımız boyunca karşılaşacağımız engeller ve acı verici, yıpratıcı, sarsıcı, negatif olaylar olarak görebiliriz.

En Etkili Özgüven Kazanma Taktikleri

Niyet ettiğimize göre; neymiş bu taktikler görelim. Seninle 3 teknik paylaşacağım bu başlık altında.

 1. Çevresel Değişim: İnsan en yakınındaki üç kişinin birleşimidir. Şimdi senden en yakınındaki üç kişiyi aklına getirmeni istiyorum. Aklında belirmiştir o kişiler ben en yakınındaki üç kişi der demez zaten. Düşün bakalım. O üç kişide senle aynı sorunlara mı sahip? Göreceksin ki hemen hemen aynı sorunlardan mustarip, hemen hemen aynı kaygılara sahipsiniz. Birbirinizi sorunlarınızı çözmek için tetikliyor musunuz yoksa ha bire kahredip duruyor musunuz? Eğer öyleyse; senden en yakınındaki kişileri uzaklaştırmanı istemeyeceğim. Sadece en yakınında bulundurduğun kişilerin seni ne denli etkilediğini fark et ve ona göre çevreni şekillendir. Mümkün olduğunda kaliteli insanların arasında bulun, onlarla vakit geçir. Bahsettiğim türde kaliteli insanları, dans kurslarında, kitabevlerinde ya da bu tür yerlerde bulabilirsin. Bunlar benim aklıma ilk gelen yerler… Düşün!
 1. Renklenen Hayat: Renklenen hayat özgüven geliştirici ve pekiştirici unsurların başında gelir. Maddi durumun ne bilmiyorum ama olabildiğince hayatına farklı farklı hobiler, etkinlikler, organizasyonlar sığdır. Yaşamını zenginleştirmen; özgüveni geliştirmek ile kalmayıp sana sağlayacağı sosyal ve ufkunun genişlemesi açısından da birçok yarar sağlayacak.
 1. Sporun Etkisi: Sporun metabolizmamıza etkisinden bahsetmeyeceğiz. Bu zaten spor hakkında popüler bir bilinen… Bu taktikte sporun psikolojik faydalarından ve özgüvene etkisinden bahsedeceğim. Sporun stresi önlediği bilimsel olarak kanıtlandı. Stresten uzak bir beyin negatif düşüncelere uzak bir beyindir. Negatif düşüncelerin özgüven yiyicilerden olduğunu diğer makalelerde bahsetmiştik. Spor yapmak fit ve sağlıklı bir görünüm demek. Ki bunlar da kendimizi daha özgüvenli hissetmemiz için yeterli sebepler…

Sözün özü; seninle bu makalede özgüven kazanmak taktikleri başlığı altında üç etkili taktik paylaştım. Uygulayıp uygulamamak sana kalmış. Ben yine özgüven hakkında yazılar yazmaya ve insanların özgüven serüvenine pozitif katkılarda bulunmaya devam edeceğim. Bir sonraki makaleye de beklerim. Görüşmek üzere… Kendine ve özgüvenine iyi bak.

Dostun Sensei…

 

 

Kendine Güvensizlik

Kendine Güvensizlik Duygusu

Belki de; kendine güvensizlik duygusu için duyguların en illeti diyebiliriz. Çünkü eğer kendine güvensiz bir başka deyişle özgüvensizsen;

 • Hoşlandığı kişiyi elde edemezsin, elde etsen bile ilişkiniz uzun sürmez
 • İstemediğin bir maaşla istemediğin bir işte çalışmak zorunda kalabilirsin
 • Hayatının dönüm noktalarında karara vermen gerekirken öylece donakalır ve doğal olarak istemediğin sonuçlarla karşılaşırsın
 • İnsanlar sana saygı duymazlar
 • Fikirlerine değer vermezler
 • Sosyal hayatında çok iyi bağlantılar, arkadaşlıklar kuramazsın
 • Kendine güvensizlik beraberinde korkak olmayı getirdiğinden pısırık ve ezik biri olursun
 • Yöneten değil, yönetilen olursun
 • Hayatının gidişatını başkaları belirler

Gördüğün gibi kendine güvensizlik için duyguların en illeti demekle pek de haksız sayılmayız. Özgüven; bana göre sahip olunabilecek en büyük zenginlerden ve bir annenin ya da babanın çocuğa bırakabileceği en büyük mirasların biri, belki en büyüğü… Özgüven sahibi olmak; paraya, mala, mülke sahip olmanın çok ötesinde bir şey… Tüm maddi varlığımızı yitirebiliriz ama özgüven öyle değil. Eğer sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir özgüvene sahip isek ve özgüvenimizi nasıl koruyup geliştireceğimizi biliyorsak hiçbir durum, hiçbir güç kendimize saygımızı ve öz değerimizi yok edemez. Kaldı ki tüm maddi kayıplarımızı da özgüvenimiz sayesinde yeniden elde edebiliriz.

Kendine Güvensizlik Belirtileri

Şimdi; kendine güvensizlik duygusuna sahip insanların en sık tecrübe ettiği ve aynı zamanda özgüvensizlik belirtileri olarak da görülen durumları sıralayacağım.

 • Karar anlarında soğukkanlılığını koruyamamak
 • Bir şey yaparken onay aramak
 • Yalnız kalmaktan korkmak
 • Yeni insanlarla tanışırken çekingen olmak
 • Yeni ortamlarda girildiğinde rahat olamamak
 • Zayıf el sıkışmak
 • Karşı cinsle beraber aynı ortamlarda bulunduğunda tedirgin hissetmek
 • Alçak sesle konuşmak
 • Titrek sesle konuşmak
 • Baskılardan dolayı fikirlerinin arkasında duramamak
 • Bilmediği yerlere gitmekten korkmak
 • Hoşlandığı kişiye karşı duygularını açmakta zorlanmak

Ve bu liste daha da uzatılabilir. Yukarıda saydığım hallerden en az 3 tanesini yaşıyorsan kendine güvensizlik problemin olduğunu söyleyebilirim. Bu problem aşılmadığın istediğimiz standartlardan ve her yönden mükemmel bir hayat sürmek pek mümkün değil.

Kendine Güvensizlik Nasıl Aşılır

Bu kendine güvensizlik sorunu, öyle çözülemeyecek derecede büyük bir problem değil. Çünkü insanlar doğuştan özgüvenli ya da özgüvensiz olarak doğmazlar. Hiçbir bebek için özgüvenli ya da özgüvensiz bebek demeyiz. Birey; bebeklik; çocukluk ve ergenlik çağlarında; aile, arkadaş, çevre gibi etmenlerin etkisiyle özgüvenli sahibi ya da kendine güvensiz birine dönüşür. Neyse ki özgüven; öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir özelliktir. Peki, kendine güvensizlik nasıl aşılır, gelelim bu sorunun cevabına…

Öncelikle yapmamız gereken ilk şey, itiraf etmek… Kime? Tabi ki de kendimize? Genelde insanlar eksik taraflarında kaçar ve bunu eksikliklerini kendilerine dahi itiraf edemezler. Bilmiyorlar ki kaçmak, görmezden gelmeye çalışmak sorunu büyütmekten başka bir işe yaramaz. Neyse sen şanslısın ve bu gerçeğin farkına vardın. Şimdi sana küçük bir alıştırma vereceğim ve bu alıştırmayı içtenlikle ve disiplinli bir şekilde uyguladığında kendine güvensizlik sorununu çözeceğine eminim. Fazla uzatmadan hemen alıştırmaya geçmek istiyorum.

Bir ay boyunca bir deftere hatta ajandana (kesinlikle bir ajandan olmalı), şimdi vereceğim 5 cümleyi her gün yatmadan önce ve sabah kalktıktan sonra yaz. Senden tek istediğim sorgulama, sadece yap. Her gün 10 dakikanı bile almayacak. Yani kaybedeceğin hiçbir şey yok. Bir ayın sonunda ne olup bittiğini bana yazmayı unutma. Sonuçlarına inanamayacaksın.  Gelelim cümlelere;

 1. Ben en az etrafımdakiler kadar özgüvenli birisiyim.
 2. Ben dünyanın en iyi iletişimcisiyim.
 3. İnsanlara değer veriyorum, hakkımda ne düşündüklerine değil.
 4. Benim çözemeyeceğim hiçbir sorun olamaz.
 5. MAZARET yok.

Şimdi sen sorgulayacaksın biliyorum; “Neden kendi kendime doğru olmayan şeyler söyleyeceğim, yazacağım” diye. O yüzden kısa bir açıklama yapayım. Bilinçaltımız doğru ya da yanlış nedir bilmez. O sadece inanır. Bu alıştırma aynı zamanda bilimsel dayanağı olan bir alıştırmadır. Bu alıştırmaya senin şuan kendine güvensizlik sorununa ana kaynağı bilinçaltını eğitip, onu özgüvenli bir olabileceğine, hatta olduğuna ikna edeceğiz. Hepsi bu 🙂 Bunu kendin için yap. Nefsin engellese de yap. Lütfen! Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle…

Dostun Sensei…