Çocuklarda Özgüven

Bu makaleyle birlikte çocuklarda özgüven konusu üzerine kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderebileceksiniz. Şüphesiz ki çocuğunuz en değerli varlığınızdır. Ebeveyn olarak da size düşen çocuğunuzun kaliteli, kendine ve de insanlara faydalı bir birey haline gelebilmesini sağlamak… Bu nitelikleri kazanabilmesi için çocuğunuzun en çok ihtiyaç duyacağı şey özgüven olacaktır. Ebeveyn olarak çocuğunuzun bu ihtiyacını çocuklarda özgüven kazandırma üzerine birazdan paylaşacağımız 12 madde ile giderebileceksiniz.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Oluşur?

Her ne kadar yeni nesil ile beraber ülkemizin eğitimli kitle yüzdesi artmış olsa da ülkemizde 30 yaş üstü insanların çoğu hele bir de ilk çocuksa deneme yanılma yöntemiyle büyütüldü. Ailemiz, ailelerinden gördükleri, etrafından duydukları şeyleri araştırmadan aynen bizleri büyütürken uyguladılar. Bizim özgüvenli ya da özgüvensiz yetiştirilmemiz bilinçli ve konuya hâkim bir şekilde olmadı açıkçası. Neyse ki bizler şanslıyız ve artık modern dünyada birçok konuda olduğu gibi çocuk yetiştirme konusunda da neyin doğru neyin yanlış olduğu ortada… Kaliteli çocuklar yetiştirmek zor değil… Bu makalede bunun sırları paylaşmayı amaçlıyor zaten.

Okula başlama yaşının giderek azalmasıyla, çocuklar yoğun temponun içerisine daha küçük yaşlarda giriyorlar. Dolayısıyla çocuklar; bu tempo içerisinde sağlıklı bir şekilde yetişebilmek için güçlü sinirlere ve kalıcı özgüvene ihtiyaç duyuyorlar. Özgüven; çocuklarda, aidiyet, kendi bildiğini doğru kabul etme ve buna inanma, takdir edilmeyi istemek gibi hissiyatlar ile başlıyor. Gelecekte ise bütün kapıları açan altın anahtar niteliği taşıyor. Sağlam bir öz farkındalık ve sağlam bir özgüvenin temeli aile de atılıyor.

Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklar ilk sağlam ilişkilerini anne ve babası ile kuruyor. İlk iletişimini bu kişilerle kuruyor. İlk sorunlarını bu kişilerle yaşıyor. İlk sorunlarını kendince bu kişilere aktarıyor. Ailenin çocuğun bu sorunlarına karşı tutumu çocuğun gelecekte yaşayacağı sorunlara karşı tutumunda belirleyici oluyor. Çocuğun güçlü bir irade sahip olup olmayacağı; ailenin çocuğa ve çocuğun sorunlarına yaklaşım ve sorunlarını çözme şeklinde yatıyor. Çünkü büyüme aşamasında kendisine bakan anne ve babası çocuk için rol model oluyor. Buna göre çocuk ilerde sorunlarla karşılaştığında nasıl baş etmesi gerektiğini öğreniyor. Ve bu büyüme aşamasında çocuk ilerde yüksek özgüvene sahip olabilme de ilk ve en sağlam şansı yakalıyor.

12 Maddede Çocuklarda Özgüven Gelişimi

1. Koşulsuz sevin: Çocuğunuza hiçbir şart koşmadan onu koşulsuzca sevmelisiniz.

2. Güvenin: Çocuğunuza güvenmeli ve onun sorumluluk almasına yardımcı olup başarının tadına bakmasını sağlamalısınız.

3. Dikkatle dinleyin: Çocuğunuzun anlattıklarını onunla göz temasına girerek ve dikkatle dinlemelisiniz.

4. Sınırlar koymayın: Tabi ki birtakım kurallar koymanız gerekiyor. Onu kararlı ve net bir şekilde uyarmalı ve kendisinin doğru davranacağına güvendiğinizi hissetmesini sağlamalısınız.

5. Göze alınabilir riskler almasını destekleyin: Farklı yemekleri tatmak, yeni arkadaşlar edinmek, bisiklet sürmek gibi girişimlerde bulunduğunda onu destekleyin. Bu onun maceracı ve girişimci yönünü de geliştirecek.

6. Hata yaptığında onu azarlamayın: Çocuğunuz minik de olsa riskler aldıkça hatalar da yapacaktır. Onu azarlamamalı, onu bağışlamalısınız. Çünkü bu tavrınız çocuğunuzun ileride hatalarıyla daha kolay baş etmesini sağlayacak.

7. Pozitifi yüceltin: Çocuğunuzun yaptığı iyi şeyleri takdir etmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz.

8. Karşılaştırmayın, kıyaslamalardan uzak durun: Çocuğunuzu hiçbir konuda başkaları ile karşılaştırmamalısınız. Çünkü bu karşılaştırmalar ona başarısızlıklarını hatırlatıp, utangaçlık, kıskanmak gibi negatif duygularla kendini alçak görmesine neden olacaktır.

9. Her davranışını takdir edip, kabullenmeyin: Her davranışını beğenmemeli ve onaylamamalısınız.

10.Hislerinizi saklamayın: Duygularınızı saklamayın. Üzülmek, kavga etmek, sevinmek, kızmak gibi durumlar her ailede olabilir ve normaldir. Sakinleşip, keyfiniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bunu aynen hissedecektir. Bu da onun kendine güvenini arttıracaktır.

11. Kendinizi onun yerine koyun: Çocuğunuz kendisini başkaları ile karşılaştırdığında ona ilgi gösterin ve pozitif özelliklerini övün.

12. Cesaret verin: Onu cesaretlendirin çünkü bu ilerlemesini takdir etmektir. Yalnızca başarıyı değil. Övmekle cesaretlendirmek farklı şeylerdir. Birincisi yapılan işi, diğeri ise kişiyi ödüllendirir.

Bu 12 maddeyle beraber çocuklarda özgüven gelişimi konusunda bilinçli bir birey oldunuz ve bu öğrendiklerinizi uyguladığınızda; çocuğunuzun kaliteli en önemlisi özgüvenli bir birey olması yolunda üzerine düşeni yapmış olursunuz.