Kendine Güven Nedir?

23En önemli karakter özelliklerden biri olan kendine güven duygusunu bireyin kendisi hakkında pozitif olmakla beraber sahici bir tutuma sahip olması olarak açıklayabiliriz. Kendine güven bir başka deyişle özgüven bireye kendi hayatının kontrolünün denetiminde olduğu hissini verir.

Her birimizin kendine güven ya da güvensizlik duyguları yaşadığı konular vardır yani hayatımızın bazı kısımlarında kendimize diğer kısımlara oranla daha fazla güvenirken, hayatımızın bazı kısımlarında kendimize diğer kısımlara oranla daha az güveniriz.

Özgüvenli insanlar, istediği sonuçları alamadıklarında, kendilerini kabul eder, çözümcü ve pozitif düşünmeye devam ederler. Özgüvensiz kişiler ise, işler istedikleri gibi gitmediğinde kendilerini baş sorumlu ve aynı zamanda kader kurbanı olarak görürler. Negatif içsesleri ile zaten az olan özgüvenlerini kendi kendilerine yiyip bitirirler. Ayrıca başarılı olmayı değil başarısız olmayı beklerler ve içlerini bürümüş korku duygusu yüzünden yeni şeyler denemez, risk almaktan kaçınırlar. Kendilerini değersiz ya da az değerli görüp, kendilerine söylenen olumlu sözleri görmezden gelir ya da önemsemezler. Çünkü kendilerine olumlu şeyleri yakıştıramazlar. Tüm olumsuzlukları, tüm negatifleri çektiklerine inanırlar.

Halbuki, kendine güveni yerinde olan bireyler, aynı zamanda becerilerine de güvendiklerinden, başka insanların onayına bağlı kalmaz ve ihtiyaç duymazlar. Kendilerini kabul etmişlerdir. Bu yüzden istemedikleri şeyleri yapmak zorunda olmadıklarını bilirler. Haklarına sahip çıkıp, başkalarının haklarını zarar vermeden haklarını her zaman ararlar.

Kendine Güven Duygusunu Zedeleyen İki Zararlı Düşünce Biçimi

Birazda özgüvene en çok zarar veren düşünce biçimlerinden 2 tanesini örneklendirerek açıklayacağız. Bu düşüncelerden olabildiğince uzak duralım. Çünkü bunlar özgüvenimize zarar vermelerinin yanı sıra karşılaşacağımız olumsuz durumlarda, eleştirildiğimizde bizi savunmasız bırakacaklardır.

  • Her şeyi genellemek:Genellemeyi; herhangi bir şeyin sonucunu ve değerini tek bir davranış ya da göstergeye bağlamak olarak açıklayabiliriz. Yaşadığımız kötü bir olayı genelleyerek felaket senaryoları yazmamalıyız. Örneğin ressam olmak istiyorsunuz ama güzel resim çizemediğinizi düşünüyorsunuz. “Güzel resim çizemiyorum asla bir ressam olamayacağım.” demek yerine “Eksiklerimi bulup onları gidermeliyim. Şuan güzel resim çizemiyor olmam asla güzel resim çizemeyeceğim anlamına gelmez. Bu yüzden eksiklerimi bulup giderirsem iyi bir ressam olabilirim.” diye düşünmek dinamikleri tamamen sizin lehinize değiştirecek bir düşüncedir.

Kendinizi bu tür zararlı genellemeler yaparken bulduğunuzda bunu hemen bir kâğıda yazın ve sonra da bu zararlı genellemenin karşısına örnekte verdiğim düşünce yapısından hareketle olumlusunu yazın.

  • Kötümser olmak:Kötümserlere göre hiçbir şey yeteri kadar iyi değildir. Ve yine kötümserler göre iyi olan hiçbir şey fazla uzun sürmez. Unutmayın ki kötümser düşünce kötümser sonuçlar doğurur. Kötü sonuçların negatif referansları da kendimize olan inancımı kaybetmemize, kendimizi değersiz hissetmemize ve de aynı zamanda özgüvensiz bir birey olmamıza neden olur. Her zaman pozitif olmak mümkün değil. Olabildiğince pozitif olun ve beyninizi pozitif düşünmeye alıştırın.

Kendine Güven Duygusunu Geliştirmenin 4 Etkili Yolu

  1. Sınırlarınız olduğunu bilin, kendinize aferin deyin:Yapabildiğiniz şeylerde yaptığınız için, yapamadığınız şeylerde ise harcadığınız emek ve gösterdiğiniz çaba için kendinizi takdir edin.
  1. Standartlarınızı belirleyin: Kendinize göre değerleriniz ve prensipleriniz olsun ve kendinizi, kendi gelişiminizi bunları ölçüt alarak değerlendirin, başkalarına göre değil. Kendinizi “dünkü sizden” başkasıyla kıyaslamayın. Başkalarını dinleyin, istişare halinde olun ama en nihayetinde konu özellikle de sizinle ilgiliyse kararınızı kendiniz verin. Başkalarının sözleriyle hareket etmekten çok kendi içsesinizle hareket edin. Geliştirdiğiniz, geliştirmeye devam ettiğiniz içsesinize…
  1. Korkularınızı bir kenara bırakıp, risk alın:Yeni şeylerden korkmak ve eğer risk alırsam kaybedebilirim diye düşünüp yerimizde saymak yerine sonuç olursa olsun yeni bir şeyler öğreneceğim düşüncesiyle risk alın! Böylece çetin şartlar altında sınırlayıcı düşüncelerle kendinizi yıpratmak yerine geliştirebilirsiniz.

Ne demek olduğunu, hangi düşünce biçimlerinden zarar görüp, nasıl geliştirilebileceğini açıkladığımız kendine güven duygusunun şimdilik sonuna geldik. Bir sonraki makalede görüşmek üzere…