Özgüven Eksikliğini Aşmanın Yolları

Bu makalede özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna 5 adımlık etkili bir çözüm sunacağız. Özgüven eksikliğini aşabilmenin en önemli adımı kendi kendimize özgüvensiz birisi olduğumuzu ve özgüven kazanmamız ve bunu geliştirmemiz gerçeğini itiraf edebilmemizdir. İnsanlar genelde eksik yönlerinden korktukları için bu yönlerini görmezden gelmeye çalışırlar. Bunu yaparak eksiklerin üzerlerindeki etkisi azalttıklarını düşünseler de bu sadece avuntu… Aslında problemi daha da ciddi bir hale getiriyorlar.

Dünyadaki herkes özgüvenli değil. Şuan özgüven problemi yaşıyorsan eğer ki bu makaleyi okuduğuna göre özgüvensiz biri olabilirsin. Bu anormal bir şey değil. Ve dünyadaki tek özgüvensiz kişi sen değilsin. Ve şuna eminim dünyanın en az yüzde 70’i özgüvensiz insanlardan oluşuyor. Kalan yüzde 30’unda büyük bir çoğunluğu özgüven maskesi takıyor. Özgüven maskesine başka makalelerde değineceğiz. İşin özü gerçekten özgüvenli olan insanların sayısı çok çok az. Ve bu kişiler gerçekten çok şanslılar. Sürüye liderlik yapıyorlar. İşin güzel tarafı sen de bu liderler arasına katılabilirsin. Çünkü özgüven doğuştan gelen bir karakter özelliği değil. Sonradan kazanılabilir hatta öğrenilebilir. Ki bu sitede de bunlar anlatılıyor zaten. Özgüven eksikliği nasıl aşılır ya da özgüven nasıl kazanılır sorularına sunulabilecek çözümler aynı.

Özgüven Eksikliğini Aşmanın 5 Adımı

  1. İtiraf et: Makalenin başında belirttiğimiz gibi itiraf etmek özgüven eksikliğinin yenmenin ilk ve en önemli adımı. Korkma; itiraf et.
  1. Sadece sen değilsin: Dünyada özgüven problemi olan tek insanın sen olmadığını hatırla ve senin gibi birçok insan olduğunu hatta çoğunluğu özgüvensiz insanların oluşturduğunu bil. Özgüvenli bir hale geldiğin yaşayacağın hayatı düşle. Ve azınlıkta olan kısım da yer almanın sana sağlayacağı avantajları fark et.
  1. Kendini şartla: İtiraf ettikten sonra kendine söz ver. Bu söz içten ve gerçekçi bir söz olmalı. Yere düştüğünde sana elini uzatıp yerden kaldıracak bir söz. Mesela; “Ne olursa olsun özgüven sorunumu çözeceğim ve istediğim hayatı yaşayacağım. Bu benim hakkım!”
  1. Zihnini kontrol altına al: Zihnini kontrol altına almaz isen; açıkça söyleyelim, refah mutlu özgür bir hayat sürmek hayal ol. Pozitife odaklan. Zihninden negatif düşünceler geçtiğini fark ettiğinde bu düşünceyi bir kağıda yaz ve pozitife dönüştür. Pozitif halini negatifin karşısına yaz.

Örnek: Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorum. è Topluluk önünde rahat konuşabiliyor ve kendimi net ifade edebiliyorum.

Ama bu gerçek değil ki diye düşünme sen sadece yaz. Bilinçaltı doğru ya da yanlış kavramlarını bilmez. O sadece inanır.

  1. Çevreni değiştir: “Kişi en yakın 3 arkadaşıdır.” diye sevdiğim bir söz vardır. Gerçekten de böyle karakterimiz yakınımızdakilere göre şekilleniyor. Eğer şuan özgüven problemin varsa çevrenin bundan rolünün büyük olduğunu bil. Ya da onları değiştir ya da komple çevreni değiştir. Yine çok sevdiğim bir sözle çevre değiştirme adımını noktalıyorum. “Fakirlerin arasında zengin olacağına, zenginlerin arasında fakir ol.”
  1. Çözüm yollarını ara ve sorunu çöz: Nasıl özgüven kazanabileceğini, özgüvenini nasıl geliştirebileceğini araştır, bol bol oku ve düşün. Teorik olarak gelişmekle kalmayıp pratikte de kendini geliştir. Pratiği olmayan bilginin pek bir yararı ve değeri yoktur.

5 adımda özgüven eksikliği nasıl aşılır sorusuna cevap verdik. 5 adımı içtenlikle uyguladığında özgüven eksikliği probleminizi gidermiş olacaksın. Bunu kendin için yap. Daha mutlu, daha refah, daha özgür ve daha dolu bir hayat yaşamak için… Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle kendine çok iyi bak!

Dostun Sensei…