Özgüven Eksikliği

Asıl konumuz olan özgüven eksikliği konusundan bahsetmeden önce özgüven hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Özgüven kısaca, kişinin kendisi ve becerileri hakkında olumlu ve sahici bir yaklaşıma sahip olması demektir. Başka bir ifade ile kişinin kendisinden memnun, kendisiyle ve de çevresiyle barışık olması da denilebilir. Özgüven hakkında yaptığımız bu kısa açıklamadan sonra özgüven eksikliği konusuna geçebiliriz.

Özgüven eksikliği; aşağılık kompleksi, depresyon, karar vermede zorluk, sorumluluk alamamak, eleştirilere dayanamamak, değersiz ve sevilmediğini hissetmek gibi semptomlarla ifade edilebilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Gelişir?

Kendini değersiz hissetme ve depresyon gibi duygular, çoğu zaman evde, okulda ya da iş yerinde deneyimlediğimiz bazı negatif yaşam tecrübelerinin ardından ortaya çıkar. Örneklemek gerekirse, kişi büyüme evresinde iken, ailesi ona karşı yararlı ve destekleyici bir ortam tedarik edememiş, pek de kaliteli sayılamayacak bir çevrede büyümesine neden olmuş olabilirler. Ve hatta ona karşı çok koruyucu, eleştirel ve talepkar bir tutum sergilemiş olabilirler. Böyle olduğunda sonuç olarak, kişi kendisi hakkında olumsuz düşünmeye başlar. Yani aile; kişide özgüven eksikliği varsa bunun en önemli nedenlerinden biri olabilir. Ailenin ötesinden özgüven eksikliği nasıl gelişir sorusuna cevap olabilecek birkaç şey daha var.

Kişinin;

  • Kendini ya da becerilerini acımasızca ve abartılı bir şekilde eleştirmesi…
  • Başarısızlığa ve hayal kırıklığa uğradığında bu gibi negatif olayları bir tecrübedir diye algılamak yerine bu tür şeylerin üzerinde fazlaca durması…
  • Başarısız olacağına dair inancının artmaya başlaması… Yaşadığı birkaç başarısızlık tecrübesi yüzünden bundan sonra hep başarısız olacağını, hiçbir işe yaramaz birisi olduğunu düşünmeye başlaması…
  • Yaşadığı birkaç olay kötü olay ve bu olayların sonuçlarını abartması, kendini kader kurbanı olarak görmesi…
  • Etrafındaki kişilerin kendisinden beklentisini karşılayabilmek adına üzerinde çok fazla baskı hissetmesi ve kişinin kendine ait kararlar almakta zorlanması…

20Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Özgüven hakkında en merak edilen sorulardan olan özgüven nasıl kazanılır ya da başka bir deyişle özgüven nasıl geliştirilir sorularına aşağıdaki 5 maddede cevap bulmuş olacaksınız.

  1. Okuduklarınızı, duyduklarınızı ya da gördüklerinizi hemen eleştirme moduna girmeden anlamaya çalışın. Herkesin o an içinde bulunduğu duygusal duruma göre hareket edip kendisi için en iyi şeyi yaptığını benimseyin. Bu şekilde düşünmeniz ve hatta bu düşünce tarzını alışkanlık olarak edinmeniz sürekli eleştirildiğiniz düşüncesini ortadan kaldırarak herkesin eksikleri, kusurları olabileceğini anlamanıza yardım eder.
  1. Üstüne başına dikkat etmemiş, bakımsız ve itici davranan, beden dili kötü olan birisi ile denk geldiğinizi aklınıza hemen şu sözü getirin: “Böyle görünüyor olması, böyle görünmeyi seçmesi sebebiyle suçlu değil.”
  1. Ailenizden veya iş yerinizden sizi rahatsız eden birisi için birkaç dakikanızı ayırın. Sizi rahatsız ettiğini düşündüğünüz davranışlarını inceleyin ve bu inceleme esnasında o kişiyi kesinlikle ve kesinlikle yargılamadan incelemeye dikkat edin. Onun bu davranışlarına uygun yaşam şartları içerisinde olduğunu kabul edin.
  1. Özgüveninizin zedelendiğini hissettiğinizde, kendi kendinize o anki duruma uygun “….. -sa ne olurdu?” kalıbını kullanarak sorular sorun. Yani; işe alınmasam, reddedilsem gibi… Bu kalıbı kullanarak kendinizi sorular sorduğunuzda; hiçbir şeyin büyüttüğümüz kadar kötü bir durum olmadığını anlayacak ve negatif size ve özgüveninize zarar verebilecek düşüncelerden uzak duracaksınız.
  1. Zihninize negatif bir düşünce geldiğinde kendinize yüksek sesle “dur” deyip hemen o düşüncenin pozitifini ajandanıza veya bir yere yazın bunu alışkanlık haline getirin. Böylece zihnimiz negatif düşüncelere karşı bağışıklık kazanıp, pozitif düşünmeye alışacak.

Özgüvene; özgüven eksikliği, özgüven eksikliği nasıl gelişir, özgüven nasıl geliştirilir gibi sorulardan yola çıkarak ışık tuttuk. Bir sonraki makalede görüşene dek… Hoşçakal!

Dostun Sensei…