Özgüven Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Kendine güvenini, özgüven geliştirme teknikleri makalesi ile pekiştirmeye hazır mısın? Öncelikle; gelişim devamlı tekrarlarla ve yeni şeyler deneyerek olur. Nasıl ki bir futbolcu serbest vuruş becerisini daha iyiye taşımak için antrenmanlar yapıyor, farklı vuruşlar, stiller deniyor kısaca özel olarak serbest vuruş çalışıyorsa; özgüven geliştirme konusunda da durum böyle. Ne kadar antrenman, o kadar gelişim. Mecazı anladın sanırım. Anlamadıysan da sorun yok devam et okumaya birazdan anlayacaksındır.

Paylaşacağım teknikleri uyguladığında fark edeceksin ki özgüvenin bazı durumlarda pasif kalıyor, hatta bazı olaylarda kendini ezik gibi hissediyormuşsun. Sana az sonra denenmiş ve gözlemlenmiş en etkili özgüven geliştirme teknikleri arasından beş tanesini vereceğim. Ama ondan önce; bence özgüven geliştirme ile rahatlık alanından çıkmak doğru orantılıdır. Yani rahatlık alanımızdan ne kadar çıkarsak o denli kendimize özgüven depolamış oluruz. Rahatlık alanında çıkmak da daha önce denemediklerimizi denemekle, denemekten korktuklarımızın üzerine gitmektir. Kısaca, bireyin kendisini bilinmezlerin içine atmasıdır.

Kedilerden korkuyorsundur mesela. Bunun üzerine gidersin yavaş yavaş. Anlarsın ki o kadar da korkulacak hayvanlardan değillermiş ya da reddedilebilirim diye hoşlandığın kişiye duygularını açmak çok zor geliyordur sana. Açılırsın, belki reddedilir birkaç dakikalığına kendini kötü hissedersin ama dünyanın sonu olmadığını görürsün. “Bunları zaten biliyorum. Böyle söylemesi kolay gel de yap” diye düşünüyor olabilirsin. O yüzden şimdi sıra geldi, cesaret ve kendine güven duygusunu arttıracak teknikler paylaşmaya…

En Etkili Özgüven Geliştirme Teknikleri

Tekniklerin hepsi yukarıda bahsettiğim rahatlık alanında çıkmak ile bağlantılı. Özgüveni geliştirme tekniklerinin ortak özelliği bu. Hepsi rahatlık alanından çıkmayı gerektiriyor. Hepsini yapmak zorunda değilsin. Hepsini yaparsan daha iyi olur tabi. Teknikler seni biraz zorlayabilir ki zorlamalı da zaten. Öyle cefa çekmeden vefa sürülmez. Ya çelik gibi özgüvene sahip biri olmayı ya da bir ezik gibi yaşam sürmeyi seçersin. Lafı da çok fazla uzatmak istemiyorum. Hemen başlayalım.

  • Topluluk önünde konuş: Bu tekniği; özgüven geliştirmenin en hızlı ve en kaliteli yolu olarak görüyorum. İyi hoş da o topluluğu nerden toplayacaksın. Hadi topladın ne konuşacaksın gibi dertlenmelere de gerek yok. Topluluk önünde konuşmak konusuna yoğunlaşmış, bu konuda eğitimler veren kulüpler, dernekler var. Bu kulüpleri, dernekleri internette kısa bir araştırma yaparak bulabilirsin. Yapacağın tek şey; orada bulunan herkesin senin gibi topluluk önünde konuşma cesareti ve becerisi kazanma amacı taşıdığı bu kulüplere ya da derneklere kayıt olmak…
  • Kalabalıkta şarkı söyle: Kalabalığın olduğu herhangi bir yerde yüksek sesle şarkı söyle. Yok sesim berbat, yok insanlar rahatsız olur diye düşünme. Rahatsız olduğunu belirtenler olana dek sen devam et şarkı söylemeye.
  • Ağzında sigarayla toplu taşıma araçlarına bin: Sigarayı yakmana gerek yok. Sigara sadece ağzında olsun. İnsanların garip bakışlarına maruz kalacaksın. Baskıyı derinden hissedeceksin. Bu baskıya rağmen davranışını korumak özgüveni inanılmaz arttıracak, geliştirecek.
  • Yere uzan: Bir alışveriş merkezinde, metroda ya da benzeri yerlerde yere uzan. Ne yapıyorsun diye soran olursa; “ Anlaşılan sen bu zeminin ne kadar rahat olduğunu bilmiyorsun, yoksa bu soruyu sormazdın” diyebilirsin.
  • Şınav çek: Bu erkekler için daha uygun bir teknik… 🙂 Yine kalabalığın olduğu bir yerde olduğun yerde 10 tane şınav çek. Ne yapıyorsun diye soran ya da sana gülenler olursa “ Sabah sporumu aksatmıştım hazır ortam uygunken yapayım dedim” diyebilirsin.

Şimdilik bu kadarı yeterli, özgüven geliştirme teknikleri ile ilgili yeni paylaşımlarım olacak. Görevler seni bekliyor. 🙂  Aman rezil olurum, insanlar ne der diye düşünme. Bırak rezil ol, bırak insanlar ne derlerse desinler. Sen kendini zorla ve keyfini çıkart. Kimseye zarar vermediğin sürece istediğini yapmakta özgürsün. Kendine ve özgüvenine iyi bak. Tekrar görüşeceğiz.

Dostun Sensei…