Özgüven Kazanma Taktikleri Nelerdir?

Bu başlık yani özgüven kazanma taktikleri komik geliyor bana biraz açıkçası… İnsanı ilgilendiren herhangi bir şeyde sistematik olan her şeye karşıyım. İnsanız sonuçta. Duygular var. Robot değiliz. Amma velakin, bazı şeyleri sistematik halde anlatınca daha açıklayıcı olduğunu, insanların konuyu daha kolay anlayabildiğini görüyorum. Bu arada; favorim 3-5-2. Şaka bir yana… Bu makalede seninle özgüven kazanma sürecine çok fayda sağlayacak, pratik ve etkili TAKTİKLER paylaşacağım. Senden istediğim tek bir şey var. Burada daha doğrusu bu sitedeki hiçbir makalede yazılanları doğru veya yanlış olarak düşünmek yerine; “Bana ve insanlara ne yararı olur?” bakış açısıyla uygularsan, paylaşımlardan en yüksek verimi alacağını düşünüyorum. Anlaştıysak başlayalım. Ne dersin?

Taktik kısmı işin süslenmiş tarafı özgüven kazanma süreci öyle sanıldığı kadar ne kolay ne de çok sancılı bir süreçtir. Bence herhangi bir işe başarının sırrı; kendini o işe adamaktır. Özgüven kazanmak da böyle… Bilinçli bir aile tarafından yetiştirilmiş, kaliteli arkadaşlara, kaliteli bir çevreye sahip olamamış olabiliriz. Tüm bu durumlarının neticesinde de kendine güvensizlik yaşıyor bir başka deyişle özgüvensiz bir birey olabiliriz.

İşi önce; özgüven sorunumuzun sorumluları olarak ailemizi, arkadaşlarımızı ya da çevremizi görmeyerek yani suçu başkalarında aramayarak başlamalıyız. “Tamam, özgüvenim ile ilgili birtakım problemlerim var. Öyle ya da böyle olan oldu. Şuan bu durumu çözmek için ne yapabilirim?” gibisinden bir niyet ile yola koyulursak özgüven kazanma sürecinin temellerini sağlam atmış oluruz. Temeli sağlam olan bir bina kolay kolay yıkılmaz. Depremlere daha dayanıklıdır. Burada depremleri; yaşamımız boyunca karşılaşacağımız engeller ve acı verici, yıpratıcı, sarsıcı, negatif olaylar olarak görebiliriz.

En Etkili Özgüven Kazanma Taktikleri

Niyet ettiğimize göre; neymiş bu taktikler görelim. Seninle 3 teknik paylaşacağım bu başlık altında.

  1. Çevresel Değişim: İnsan en yakınındaki üç kişinin birleşimidir. Şimdi senden en yakınındaki üç kişiyi aklına getirmeni istiyorum. Aklında belirmiştir o kişiler ben en yakınındaki üç kişi der demez zaten. Düşün bakalım. O üç kişide senle aynı sorunlara mı sahip? Göreceksin ki hemen hemen aynı sorunlardan mustarip, hemen hemen aynı kaygılara sahipsiniz. Birbirinizi sorunlarınızı çözmek için tetikliyor musunuz yoksa ha bire kahredip duruyor musunuz? Eğer öyleyse; senden en yakınındaki kişileri uzaklaştırmanı istemeyeceğim. Sadece en yakınında bulundurduğun kişilerin seni ne denli etkilediğini fark et ve ona göre çevreni şekillendir. Mümkün olduğunda kaliteli insanların arasında bulun, onlarla vakit geçir. Bahsettiğim türde kaliteli insanları, dans kurslarında, kitabevlerinde ya da bu tür yerlerde bulabilirsin. Bunlar benim aklıma ilk gelen yerler… Düşün!
  1. Renklenen Hayat: Renklenen hayat özgüven geliştirici ve pekiştirici unsurların başında gelir. Maddi durumun ne bilmiyorum ama olabildiğince hayatına farklı farklı hobiler, etkinlikler, organizasyonlar sığdır. Yaşamını zenginleştirmen; özgüveni geliştirmek ile kalmayıp sana sağlayacağı sosyal ve ufkunun genişlemesi açısından da birçok yarar sağlayacak.
  1. Sporun Etkisi: Sporun metabolizmamıza etkisinden bahsetmeyeceğiz. Bu zaten spor hakkında popüler bir bilinen… Bu taktikte sporun psikolojik faydalarından ve özgüvene etkisinden bahsedeceğim. Sporun stresi önlediği bilimsel olarak kanıtlandı. Stresten uzak bir beyin negatif düşüncelere uzak bir beyindir. Negatif düşüncelerin özgüven yiyicilerden olduğunu diğer makalelerde bahsetmiştik. Spor yapmak fit ve sağlıklı bir görünüm demek. Ki bunlar da kendimizi daha özgüvenli hissetmemiz için yeterli sebepler…

Sözün özü; seninle bu makalede özgüven kazanmak taktikleri başlığı altında üç etkili taktik paylaştım. Uygulayıp uygulamamak sana kalmış. Ben yine özgüven hakkında yazılar yazmaya ve insanların özgüven serüvenine pozitif katkılarda bulunmaya devam edeceğim. Bir sonraki makaleye de beklerim. Görüşmek üzere… Kendine ve özgüvenine iyi bak.

Dostun Sensei…