Özgüven Kazanma Teknikleri Nelerdir?

Etkili özgüven kazanma teknikleri paylaşacağımız bu makalede olumsuz iç sesler üzerinden hareket edeceğiz. Çünkü olumsuz iç sesler; en başarılı özgüven zedeleyicilerdendir. İçsesi kontrol altına almak özgüven kazanma konusunda çok işimize yaracaktır.

6Negatif İçsesler ve Özgüven Kazanma Teknikleri

Birazdan özgüven kazanma konusunu zorlaştıran başlıca 4 içsese yer verecek ve her bir iç sese çözüm olarak, o iç ses aklımıza geldiğinde uygulamak için özgüven kazanma ipucu başlığı altında özgüven kazanma tekniği göreceksiniz. Vakit kaybetmeden başlayalım!

1 – İşler yolunda gitmiyorsa kesin yine birşeyleri yanlış yapmışımdır.

Sende biliyorsun, her isteğimiz her zaman istediğimiz gibi sonuçlanmıyor. Hayat inişler ve çıkışlarla dolu… Peki bunları bile bile işler sarpa sardığında dilediğimiz gibi gitmediğinde nasıl tek suç, tüm sorumluluk bizdeymiş gibi davranırız?

Özgüven kazanma tekniği: Eğer gerçekten özgüven sahibi olmak istiyorsanız kendinizi her zaman her şeyin tek suçlusu ve sorumlusu olarak ilan etmeyin. Bu özgüven eksikliği yaşayanların yapacağı bir davranış olur. Çünkü onlar yaşadıkları sorunlar karşısında hep kendilerini suçlu adlederler. Aklınıza yerleştirmeniz gereken temel gerçek; “Her şeyin sorumlusu ben değilim.”

Baktınız dilediğinizin dışında gerçekleşiyor olaylar işte o zaman kendimize sormamız gereken ve samimiyetle cevaplamamız gereken soru şu; “Elimden geleni yaptım mı?” Buna cevabınız evetse az önce belirttiğimiz hayatın inişleri ve çıkışları vardır gerçeğini hatırlayıp, bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. İstemediğimiz sonuçlarla karşılaştığınızda kendimizi baş sorumlu ilan edip kendinizi abartılı bir şekilde eleştirmeyin.

2 – Hayat akıyor ve ben bir sürü şey kaçırıyorum.

Hep bir şeyleri kaçırdığımızı sanarak, zihnimizi negatif düşüncelerle ile meşgul ederiz. Hâlbuki bu hayatımızı stresle yaşamaya sebep olabilecek türden bir eylem…

Özgüven kazanma tekniği: Hayatınızın yönetmeni sizsiniz. Dilediğinizi ekler, dilediğinizi çıkarırsınız. Aklınıza yerleştirmeniz gereken temel gerçek; “Boş ve ilgimi çekmeyen şeylere vakit harcama lüksüm yok, sadece ilgimi çekenleri yaparım.” Hayat sizin ve bu tek seferlik bir şey! Bir kez daha doğmayacak, bir kez daha yaşamayacağız. Aceleci olmayın ve başkalarının düşüncelerine göre hareket etme göre hareket etmeyin. Sakin olun ve düşünerek karar alın. Unutmayın hayat sizin hayatınız…

3 –  Başarılarım herkesin başarabileceği başarılar… Başkaları benden daha iyi….

Başarı duygusu insana kendini mutlu hissettirir ama özgüven eksikliği yaşayan insanlar bir şeyler başardıklarında bu başarıları ile mutlu olmak yerine tatminsizlik yaşayarak başarılarını değersizleştirmeye çalışırlar. Örnekleyelim; işinizde terfi aldınız ve bunu duyan arkadaşlarınız sizi arayıp, tebrik ediyorlar. Sizse şöyle cevaplıyorsunuz memnuniyetsiz bir şekilde: “ Çok önemli bir olay değil, benim yerimde olan herkes terfi ederdi zaten.

Özgüven kazanma tekniği: Örnek üzerinden hareket edeceğim. Herkes isterse ve çalışırsa terfi edebilir bu gerçek fakat siz istemiş ve azmetmişsiniz. Başarı durumlarında “Hayatımda bir şeyi daha başardım. Şartlar el verdiğince gerçekten isteyip ve azmettiğim her şeyi başarabileceğimi biliyorum.” diyerek özgüveninizi okşayıp onu yüceltmelisiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken temel gerçek;” Hiç kimse benden daha iyi değil ve ortaya bir şey koymazsan bende hiç kimseden iyi değilim.” Böylelikle hem değerinizin farkında olup hem de başarı için kendinizi tetiklemiş olursunuz.

Başarı durumlarının ötesinde her sabah kalktığınızda aynanın karşısına geçip; Harika bir gün beni bekliyor. Son derece enerjik ve mutlu görünüyorum ve de bunları yansıtabiliyorum” türünden telkinlerle kendinizi güne hazırlayın. Kendi kendime neden gerçek olmayan şeyler söylüyorum derseniz eğer, bilinçaltı doğru ya da yanlış nedir bilmez. O sadece inanır. İnandığınız şeyi yaşarsınız.

4 – Karar vermek için başkalarının fikirlerini almak zorundayım.

Genelde başkalarının fikirlerini kendi fikirlerimizden daha fazla önemser ve bu başkalarının sözlerine göre göre hareket ederiz. Başkalarının fikirlerini almak, istişare etmek çok önemli ama en nihayetinde kararı siz vermelisiniz özellikle de konu direkt olarak sizinle ilgiliyse…

Özgüven kazanma tekniği: Aklınızda bulundurmanız gereken temel gerçek; “ İçgüdülerim beni asla yarı yolda bırakmaz.” Eğer gömlek alacaksanız, giydiğiniz gömleği de kendinize yakıştırdıysanız onu alın. Başkası ne der, diğerleri ne düşünür önemsemeyin.

En zararlı iç seslerin 4 ü üzerinden özgüven kazanma teknikleri paylaştık. Özgüven kazanma ile ilgili sitede yeni makaleler bulmaya devam edeceksiniz. Şimdilik kendinize iyi bakın!

Dostun Sensei…