Özgüven Kazanma Yolları Nelerdir?

9İnsanlara özgüven kazanma yolları nelerdir diye sorsanız aşağıdakilere benzer tavsiyeler alacaksınızdır.

 • İyi ve kötü taraflarınız üzerine düşünmelisiniz!
 • Duruşunuz önemli… Dik durmalısınız!
 • Kendinize saygı duymalı ve bunu korumalısınız.

Bu ve bu gibi öneriler doğruluk olan ama aynı zamanda özgüven kazanmak üzerine hepimizin zaten bildiği şeyler… Özgüven kazanmanın yolları nelerdir sorusunu cevaplamaya yönelik bu makalede özgüven kazanma konusuna çözüm olarak daha farklı ve daha etkili 3 teknikten bahsedeceğim. Nedir o teknikler?

Özgüven Kazanma İçin 3 Etkili Yol

 1. Alışkanlıkları değiştirme vakti… Risk alın!

  Alışkanlıklar insana kendini güvende hissettirirler. Herhangi bir alışkanlığımızı yapar iken son derece özgüvenliyizdir. Çünkü o şeyi yaparken tekrar ve tekrar yapmışızdır. Ama ilk defa ve beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldığımızda ne yapacağımızı bilemeyiz ve kendimizi özgüvensiz hissederiz. Dolayısıyla biraz risk alıp yeni şeyler denemeli, yeni maceralara atılmalı ve alışık olduklarımızın dışına çıkmalıyız. Böylece yeni tecrübeler edinirsiniz. Ayrıca yeni şeyler denedikçe özgüveninizi müthiş bir hızla geliştirecek ve farklı farklı durumlarla karşılaştığınızda nasıl davranmanız gerektiğini bilir hale gelerek kendinizden daha emin olacaksınız.

Peki alışkanlıklarımı nasıl değiştireceğim? Çok basit… İnanın çok basit. Küçük alışkanlıklarınızla ilk adımı atabilirsiniz. Örneğin evinize, işinize ya da okula giderken her zaman kullandığınız yoldan gitmek yerine farklı bir istikametten gidin. Yolunuz uzuyor olsa farklı yolları tercih edin. Başka bir örnek; haftanın farklı farklı günlerinde farklı farklı kişilerle daha önce hiç denemediğiniz aktiviteler yapın.

Kısacası rutinlerden olabildiğince uzak durup ANI YAŞAYIN! Belki verdiğim örnekler ufacık geliyordur ama bu ve bu gibi örnekler size yeniliğe açık olmak özelliği kazandıracak ya da bu özelliğinizi geliştirecek ve de bu zamanda yaşam tarzınız hakine gelmeye başlayacak. Böylece her konuda daha fazla cesaret sahibi, daha fazla özgüven sahibi olacaksınız.

 1. Doğru Nefesin Etkisi

Nefes alıp verme işlemi doğru bir şekilde uygulanmasının özgüven kazandırıcı, özgüven pekiştirici olduğunu biliyor muydunuz? Derin derin nefes alıp verirsek vücudumuz gevşer, metatif boyutta çevremizdeki her şeyi bir süreliğine kendimizden uzaklaştırır, odaklanma gücümüzü arttırır ve daha zinde hissederiz. Gün içerisinde ara ara nefes molaları verin. Her şeyden uzaklaşıp sadece ve sadece kendinize odaklanın. Bilinçli nefes alın!

Peki bilinçli nefes alıp verme nasıl olur? Oturur pozisyonda ya da ayakta fark etmez. Bir eliniz sırtınızda olsun ve göğsünüz sanki bir balonmuş gibi düşünün. Onu şişirir gibi nefes alın. Sırtınızda olan elinizin içine nefes doluyormuş gibi… Düşünmeniz gereken tek şey; nasıl hissettiğiniz. Doğru nefes hakkında internetten de çok faydalı egzersizler bulabilirsiniz ve unutmayın! Doğru nefes stresi azaltır ve özgüven kazandırır.

 1. Hayır diyebilmenin gücü

Hayır her şeyi reddetmek değildir. Hayır, kişinin şahsi gereksinimlerini ve taleplerini net bir dille ifade edebilmesine cesaret edebilmesidir. İnsanların her dediğini evet dersem onları reddetmezsem beni severler böyle bende daha mutlu olurum diye düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. İlginizi çekmeyen, inanmadığınız, tersini düşündüğünüz şeyler hayır diyebilmeniz kendinize değer verdiğinizi göstererek insanların size saygı duymasını sağlar.

Peki hayır nasıl denir? Biraz garip bir soru oldu ama sorunun amacı insanları kırmadan nasıl hayır denilir e çözümler sunmak. Eğer hayır diyecekseniz bunu 3 adımda yapabilirsiniz.

 • Kendi cümlelerinizle reddedin
 • Neden reddettiğinizi ifade edin
 • Reddetmediğinizde kendini nasıl hissedeceğiniz söyleyin

Ufak bir diyalog üzerinden konuyu netleştirelim.

Ali: Perşembe günü halı saha maçına adam eksik gelir misin?

Siz: Maalesef gelemem. Çünkü hazırlamam gereken bir sunumun var. Eğer gelirsem sunumu hazırlayamam ve kendimi kötü hissederim. Umarım çok eğlenirsiniz.

3 etkili teknikle özgüven kazanma yolları konusuna çözümler sunduk. Bir sonraki makale de görüşene dek kendine iyi bak!

Dostun Sensei…