Özgüven Kazanmak

“Özgüven kazanma”, karakterimize edindireceğimiz en büyük kazanımlardan biri olur. Bazı insanlar, aile, arkadaş çevresi gibi etmenler sayesinde özgüvenli bir birey olurken, bazı insanlarda yine aynı etmenler nedeniyle özgüven eksikliği yaşayabiliyor. Neyse ki özgüven eksikliği tedavi edilebilir ve geliştirilebilir bir durum… Doğru tekniklerle sende karakterine özgüven kazandırabilir ve kendine güven duygunu pekiştirebilirsin ki bu site bunun için var zaten.

Özgüven kazanma üzerine internette bir sürü sitede, bir sürü teknik fark edebilirsin. Tüm bu tekniklerin en etkili olanlarını seçtim, defalarca denedim, öğrettim ve gözlemledim ve de bu sitede aracılığı ile seninle paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Bkz: özgüven kazanmanın yolları ve özgüven nasıl kazanılır makaleleri…

Özgüven Kazanmak Zor Mu?

Özgüvenin yerlerde bile olsa, dünyanın en özgüvensiz insanı bile olsan bu durumu telafi edebileceğinden az önce bahsettik. İnsanların özgüven kazanma sürecini puzzle yapmaya benzetiyorum ben. Kimi özgüven kazanımını destekleyici şartları ve çevresi sayesinde 100 parçalık birleştirmeye çalışıyor iken kimisi içinde özgüven kazanımına köstek olan şartlar ve çevre nedeniyle 1000 parçayı birleştirmeye çalışıyor. Başka bir deyişle bazıları 1:0 önde bazıları 0:2 geride başlayabiliyor.

Başlangıç durumu ne olursa olsun maç doksan dakika, hiçbir şey içinde geç değil ve özgüven kazanmak sanıldığı kadar zor değil. Bir kere her şey de olduğu gibi özgüven kazanmanın sırrı da kendini adamakta yatıyor. Kendini adar ve tüm enerjini olabildiğinde bu sorunu çözme yoluna akıtırsan sen de özgüvenli bir birey olabilirsin. Zor olmayacak ama kolay da olmayacak. Kaldı ki kendini bu yola adamış ne olursa olsun çözüme ulaşacağına inanmış birine kolay zor fark etmez o her durumda çözümü bulur ve sorunu çözer. Gerçekten isteyen bir yolunu istemeyen ise bir bahanesi bulur. Bu site zaten sana bu yolda el uzatıyor sana sadece inanmak ve kendini adamak düşüyor. Bunu yap lütfen. Kendin için, kendi kurallarınla yaşamak için,  istediğin hayatı sürmek için.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Bu soruya ayrıntılı cevapları özgüven nasıl kazanılır başlıklı makalede yer vermiştik ama burada çok faydasını göreceğine inandığım özgüven kazanmanın 5 yolundan bahsetmek istiyorum.

  1. Kendini sev: Sabah kalktığında aynanın karşısına geç ve gördüğün kişiye şunu de: “ Seni seviyorum, seni her halinle seviyorum. Hadi bir an önce hazırlanalım çünkü harika ve macera dolu bir gün bizi bekliyor.”
  1. Düşünce kontrolü: Zihinde çoğu zaman özgüvenimizi zedeleyecek negatif düşünceler döner durur. Eğer bu düşüncelerin kontrolünü elimize almazsak onlar bizi kontrol altına alırlar ve kendi özgüvenimizi yiyip bitirmemize neden olurlar. Böylelikle ezik, pasif ve sıkıcı yaşamamıza neden olurlar. Aklına hiçbir işe yaramıyorum, hiçbir zaman başaramayacağım, reddedileceğim, utangaç biriyim, eziğin tekiyim gibi negatif düşünceler geldiğinde, o düşünceyi bir kağıda yaz ve pozitife çevir. Mesela reddedileceğini düşünüyorsun kağıda “Reddedileceğim” yaz ve karşısına “Neden reddedileyeyim ki. Kendime ve becerilerime güveniyorum. Reddediledebilirim ama denemekle ne kaybederim ki hem hiç denemezsem en baştan kaybetmiş olmaz mıyım?”

Bu sadece bir örnekti pozitife çevir olabildiğince böylece kendini pozitif düşünmeye alıştırmış olacaksın ve kendini pozitif duygu durumlarına sokacaksın. Unutma; duygular düşüncelerimizi, düşüncelerimiz hareketlerimizi, hareketlerimiz alışkanlıklarımızı, alışkanlıklarımızda hayatımızı belirler.

  1. Rahatlık alanından çık: Zihin rahatlık alanımızda kendini güvende hisseder ama hayat rahatlık alanımızın dışındadır. Vaktinin çoğunu evinde ya da ev-iş, ev-okul arasında geçirmek yerine boş vakitlerinde dışarıya çık.
  1. Alışkanlıklarını kır: Alışkanlıklarımızın hayatımızı belirlediğinden az önce bahsetmiştik. Rutinler her zaman sıkıcı olmuştur. Daha önce hiç yapmadığın, denemeye cesaret edemediğin şeyler için rahatlık alanından çık ve onları yap. Alışkanlıklarımızı tabi ki olmalı spor alışkanlığı, dans alışkanlığı gibi şeyler harika şeyler… Sana zarar veren alışkanlıkları fark et ve bunları çöz. Mesela sigara, alkol alışkanlığı…
  1. Hedef belirle: Hedefi olmayan geminin hedefini rüzgar belirler. Bir insan olarak dünyaya başarılı olmak ve insanlara faydalı olmak için geliyoruz. Bu yüzden hedefini belirle ve peşinden git. Çünkü hedefler, insanın düştüğünde yerden kaldırır, hedefler insanı motive eder ve hedeflerin peşinde koşmak, onları gerçekleştirmek insanın özgüvenine müthiş bir katkı sağlar.

Özgüven kazanma üzerine paylaşımlarda bulunduğumuz bu makalenin de sonuna geldik. Sitede; özgüven, özgüven kazanmak ve özgüven geliştirmek üzerine yeni makaleler bulmaya devam edeceksiniz. Tekrar görüşeceğiz. Kendine çok iyi bak.

Dostun Sensei…