Özgüven Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

3d man - Bulb ideaBiliyorum, özgüven kazanmak için ne yapılmalı sorusu ya da bu sorunun türevleri aklınızı kurcalıyor. Çünkü hayatınız boyunca çaresizlik, korku ve özgüven eksikliği duygularını pek çok kez hissettiniz. Bu hisler şu ana kadar sizinle beraber yaşadı. Bu makale özgüvenimize zarar veren negatif hislerden ayrılmayı amaçlıyor.

Özgüven Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Şu an olduğundan daha iyi bir hayat sürme isteğinizi sezebiliyorum. Her şeyin daha iyisini arzuluyorsunuz bu anormal bir durum değil çünkü insan her zaman daha iyisini ister. İstekler bitmez ve sadece istemekle de istediğimiz gerçekleşmez. Çoğu insan istediğinin gerçekleşmesi bekler de bekler.  Çok ufak bir kesim ise beklemekle bu işin olmayacağı bilir ve harekete geçerler. Cesur ve özgüvenli sıfatlarını da bu kesim için kullanıyoruz zaten. Cesur olmak ile ilgili başka makaleler de paylaşımlarda bulunabiliriz ama konumuz özgüven olduğundan buradan devam edelim.

Daha iyiye uzanan ana yollardan biridir özgüven. İsteklerimizin gerçekleşmesi için yapmamız gereken ilk şey; özgüven kazanma ve bunu geliştirmedir.

İşte; özgüven kazanmak için yapılması gerekenler:

  • Kendini sev: Yeryüzünün en değerli varlığı olduğunu bil ve bu gerçeği özümseyerek yaşa. Kendini başka insanlarla karşılaştırmak ve abartılı özeleştirilerde bulunmak gibi özgüven zedeleyici davranışlardan uzak dur. Evet eksikliklerin olabilir ve evet başkaları senden daha iyi bir yaşama sahip olabilir ama bu farklılıklar o insanları senden daha üstün yapmaz. Kendini sevebilmek, kendine saygı duymak en büyük zenginliklerden biridir. Her sabah kalktığında aynanın karşısına geç geç ve aynada gördüğün kişiye iltifatlarda bulun. O bunu hak ediyor, ondan güzel sözleri esirgeme.
  • Pozitif bak: Pozitif bak derken, Pollyanna olmayı kast etmiyorum ki bu mümkün değil zaten. Sadece yaşadığın her negatif olaydan sonra “Zaten kötüsü hep beni bulur”, “Bi işim de düzgün gitsin”, “gibi söylemlerde bulunarak kendini negatife şartlamak yerine “Vardır bir hayır…” de geç. Tabi şunu unutmadan… Yaşadığın kötü olaylardan kendini sorgula ve pozitif bakıyorum diyerek sorumluluğu üzerinden atmaya çalışma.
  • Çevreni değiştir: Çevre; karakterimizi oluşturan temel faktörlerdendir ve özgüven kazanmanın yolları arasında en etkililerdendir. Kaliteli bir çevreye sahip olmak kaliteli bir birey olmamızı sağlayacaktır. Eğer şuan özgüven eksikliği yaşıyorsan bundan çevrenin büyük bir parmağı var. Kaliteli insanlar nerelerde bulunur düşün, sonra oralarda bulun. Mesela şuan benim aklıma ilk gelen yerler; kitabevleri, dans kursları…

Özgüven Kazanmak İçin Kitap

Özgüven kazanmak için ne yapılmalı sorusuna üç başlıklı bir çözüm sunduk. Bu üç etkili fakat yeterli değil. Özgüven kazanmak zor değildir. Sadece doğru bir eğitim gerekir. Doğru eğitimi sağlama amaçlı; kitabın yazarı olarak ve geri bildirimlerine, sonuçlarına dayanarak şunu rahatça söyleyebilirim ki; bir özgüven ansiklopedisi olarak da düşünebileceğiniz Yürüyen Özgüven Seti’ni hazırladım.

Yürüyen Özgüven Seti içerisinde; insanların yüzde %97’sinin bilmediği özgüven gerçekleri paylaşılıyor. Denenmiş, öğretilmiş ve gözlemlenmiş en başarılı özgüven kazanma yöntemleri, özgüven hipnozu ve özgüvenli iletişim teknikleri seni bekliyor.

Özgüven üzerine araştırmalarına devam edebilir bir sürü(çoğu dayanaksız ve yanlış) bilgi içerisinde boğulabilirsin ya da bu bilgilerin; arınmış, filtreden geçirilmiş üstelik denenmiş ve ispatlanmış haline yürüyen özgüven setinde sahip olabilirsin.

Sadece web sitesinde bulunan makalelerle bile özgüveninde ciddi artış görebilirsin fakat bu yetmeyecektir. Çünkü kalıcı ve çelik gibi özgüveni sağlamak için gerekenler, hayat standartlarını yükseltmenin sırları ve daha fazlası setin içerisinde.

Reklamlar bittiğine göre 🙂 özgüven kazanmak için ne yapılmalı makalesinin sonuna geldik. Yürüyen Özgüven Seti’ni makalenin bitimindeki linke tıklayarak inceleyebilirsin. Bir sonraki makalede görüşene dek hoşça kal!

İncelemek İçin Tıklayın: Yürüyen Özgüven