Özgüven Sahibi Olmanın Yolları

9Konumuz özgüven kazanmanın yolları… Eminim ki internet konuyla ilgili ufak bir araştırma yapsanız özgüven kazanma ile ilgili bir sürü yolla, bir sürü tavsiyeyle karşılaşacaksınızdır. Bu makaleyi daha doğrusu siteyi bir elek gibi düşünebilirsiniz. Yanlışlardan arınmış bilgilerin bulunduğu bir blog burası ki bunu diğer yazıları okuduysanız anlamışsınız ya da okudukça anlayacaksınızdır. Şimdi kişisel tecrübe, gözlem ve araştırmalarım sonucu elde ettiğim özgüvenli sahibi olmanın 5 etkili yolunu paylaşıyorum.

Özgüven Sahibi Olmanın 5 Yolu

  1. Bilgi birikimi: Hemen her yerde rastlarsanız bu tavsiyeye; “Bol bol kitap okumalısın” Bu tavsiyenin gerekliliğini özgüvene iliştirerek farklı bir perspektiften sunacağım. Özgüven konuya göre değişir. Konu farklı olduğunda, bilmediğimiz bir konu olduğunda kendimizi o konuda özgüvensiz hissedebilir. Örneğin 3 arkadaş bir kafede oturuyorsunuz. Konu felsefeye geldi eğer felsefe hakkında bilginiz yoksa iki arkadaşınız konuşurken sessiz kalır ya da konuşmayı seçer doğruluk payı pek olmayan düşünceler üretirsiniz ama insanlar bilgisi dahilinde olmayan konularda susmayı seçerler ki bu yanlış değil.

Her şeyin bir şeyinin, bir şeyin her şeyini bilmek gerekiyor. Okumalıyız çünkü hem bilgi birikimimizi zenginleştirmek hem ortamlara kendimizi sergileyebilmek, hem sosyal iletişim yeteneklerimizi geliştirmek hem de yeni bakış açıları kazanmak için… Bol bol oku, vakit buldukça oku ve her şeyi oku. Dini kitapları da takvim arkası yazıları da… Her şeyi…

  1. Hayat standartlarını yükselt: Hayat standartları yüksek olan insanların pek çoğunun aynı şekilde özgüvenlerinin de yüksek olduğunu sen de fark etmişsindir. Bu durumu paranın getirdiği özgüven olarak yorumlayanların olduğunu biliyorum. Paranın özgüveni çok fazla etkilediğini düşünmüyorum. İllaki etkisi vardır ama bence çok az.

Hayat standartları yüksek olanların özgüvenlerinin de yüksek olmasını şöyle açıklayabilirim. Daha refah bir yaşam düzeyine sahip olduğumuzda etrafımız daha pozitiflerle çevrili oluyor. Özgüven sahibi olmanın yolları arasında başta gelen pozitife alış, pozitifi içselleştir tavsiyesine uygun bir ortama sahipler. Bu yüzden ister zengin olalım ister yoksul yaşamımızı daha iyi bir hale getirmek için çabalayalım. Enerjini ve terini her zaman en iyisi için akıt.

  1. Hobiler: Bir şeyi iyi yapıyor olmak da özgüven kazandırıyor, özgüveni geliştiriyor. Atıyorum dans kursuna yazıldın. İlk başta hiçbir şey yapamıyorsun adımları bile düzgün basamıyor, ritimleri kaçırıyorsun. Dans gecelerine, pratikler gidiyorsun iyi dans edenleri görüp kendi kendine ben böyle olabilecek miyim acaba diye soruyorsun. Neymiş lan bu diyerek yeteri kadar bir merakla ve azimle biraz zaman geçtikçe bakıyorsun ki iyi dans etmeye başlamışsın ve etraftan dansına pozitif eleştiriler alıyorsun. Böylelikle dans konusunda özgüven kazanıyor ve konu dansa geldiğinde tabiri caizse coşuyorsun.

Sadece güzel bir hobi ve özgüven kazanmakla kalmayıp hem kaliteli bir çevre(bilenler bilir dans ortamları kalitelidir, kalitesiz insanlar da girebilir ama çok sürmez bir süre sonra elenirler), hem başarının basamakları ve tadı hem de stres atıyorsun.(ki hobilerin amacı da budur.) Bu yüzden ilgini çeken hobiler edin, hobilerinle özgüvenini katla ve hayatını pozitiflerle doldurarak çekicileştir.

  1. Giyim: Sana da olmuştur çok güzel giyindiğini düşündüğünde, dışarı çıktığında diğer zamanlarda olduğun gibi hissetmezsin kendini. İnsanların sana ve kıyafetlerine bakışını yakalar mutlu olursun. Bu hissi bu mutluluğu neden hep yaşamayasın? Gardırobunu yenile. Üzerine yakıştığını düşündüğün kıyafetleri al. Giyim tarzı değiştirirken 3 güzel tavsiyede bulunacağım sana.
  • Seninle aynı vücut yapısına sahip beğendiğin bir ünlünün nasıl giyindiğini incele.
  • Kıyafet alırken diğer giysilerinle uyup uymayacağını düşün.
  • Aldığın giysileri terzide vücuduna uygun daralttır bu çok pahalı bir şey değil.
  1. Hayal gücü: İnsanların en etkili ve gizli silahlarından biri… Maalesef çoğu insan bundan bihaber haberdar olanlarda yeterince istifade etmiyor. Her gece yatmadan önce istediğin kişi olduğunu özgüveninle insanları etkileyip kendine hayran bıraktırdığını hayal et. Sanki gerçekten öyleymişsin gibi hayal et. Hayal et ki beynin, bilinçaltın sürece koşullansın, olumlu beslensin. Muhammed Ali’nin hayal gücü ile alakalı çok sevdiğim bir sözü var onu da paylaşarak makaleyi sonlandırmak istiyorum.

“Antrenmanların her dakikasından nefret ederdim; fakat kendime “vazgeçme!” dedim. Şimdi sıkıntı çek ve hayatının geri kalanını şampiyon olarak yaşa!”. Daha şampiyon olmadan şampiyon olacağı günleri düşünerek, o günleri hayal ederek, hayal gücünden güç alıyor, kendi kendini hazırlıyor, motive ediyor. Hayal gücünü sadece özgüven kazanmanın yolları arasında düşünme. Hayatının her alanında yararlanabilirsin… Çok güçlü bir silahın var. Bunu kullan!

Dostun Sensei