Özgüven ve Özgüven Gelişimi

Konumuz olan özgüven nasıl geliştirilir sorusuna seri cevaplar vermeye başlamadan önce özgüvenden bahsedelim biraz. Çok önemli ve temel bir duygusal gereklilik olan özgüven; mutlu bir yaşam sürebilmenin anahtarlarındandır.

Kendimizin farkında olmak başka bir deyiş öz farkındalık insanı diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Doğumumuzdan bu yana aile, arkadaş çevresi, okul gibi çeşitli etkenlerinde etkisiyle kendimize bir kimlik oluştururduk sonra da bu kimliğe bir değer kazandırırdık. Kısaca kim olduğumuzu tanımladıktan sonra ortaya çıkan kimliğin sevdiğimiz ve sevmediğimiz özelliklerine karar verdik. Özgüven sorunları, işte tam da bu kararlarımızın sonucunda meydana çıkıyor. Örneğin elmayı, davul sesini ya da kırmızı rengini sevmiyor olmamız sadece zevklerle ifade edilebilir ve bizi hiç rahatsız etmez iken, kendimizde var olan bir özellikten hoşnut olmamak ya da birtakım ayrılmaz parçalarımızı red ediyor olmak ruhsal denge sarsılmasına uğramamıza neden oluyor.

Özgüven; stabil bir duygu durumu değildir. Farklı mekan, zaman veya olaylarda kendimize güvenimizi yitirebilir ya da kazanabiliriz. Her insanın kendine güven ile ilgili sorun yaşadığı ya da yaşamadığı konular vardır. Mesela bazısı hayatının diğer alanlarına göre akademik yönden kendine daha fazla güvenirken, bazısı sosyal ilişkiler yönünden kendine daha fazla güvenir.

Fakat çoğu insan her durumda her ortamda ve her zaman kendimize daha çok güvenmek kendimizi hep rahat hissetmek ister. Yeni bir ortama ya da yeni bir işe girdiğinde bütün hünerlerini göstermek, aşağılık duygusuna kapılmamak, sınırlarınızı zorlayıp verimini arttırmak ve diğer insanlarla iyi ilişkiler kurmak için çaba sarf eder. Buna rağmen çok azı bunu başarabilirler. Bu azınlık özgüvenin doğuştan gelmediğini ve geliştirilebilir bir özellik olduğunu ve de buna göre kendilerine çeki düzen veren kişilerden oluşur.  Evet özgüven doğuştan gelen bir duygu değildir. Sonradan oluşturulabilir ve geliştirilebilirdir. Sadece doğru yöntemlerin kullanılması gerek… Şimdi gelelim o yöntemlerin neler olduğuna? Özgüven geliştirme teknikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “özgüven geliştirme teknikleri” makalesinde bulabilirsin.

 ÖZGÜVEN NASIL GELİŞİR, NASIL GELİŞTİRİLİR?

Şimdi 3 maddede özgüven nasıl gelişir, özgüven nasıl geliştirilir sorularına cevap vereceğiz.

  1. İçsesinin dizginlerini eline al!

Bireyin özgüven geliştirme aşamasında yapması gereken belki de ilk şey sürekli negatif mesajlar gönderen iç sesini kontrol etmek, dizginlemektir. İç sesten gelen negatif düşünceleri alt etmenin yollarını örnekler üzerinden açıklayalım.

Yanlış Düşünce: Ben tamamen bencil ve düşüncesiz biriyim. Ben hiç iyi biri değilim.

Doğru Düşünce: Bazen düşüncesizim ve bazen de gayet düşünceli olabiliyorum. Muhtemelen bazı zamanlarda açıkça bencil davranıyorum. Bunu düzeltebilirim. Mükemmel olmayabilir ama bu beni kötü biri yapmaz.


Yanlış Düşünce: Hiçbir şeyden zevk almıyorum.

Doğru Düşünce: İyi hissettiğimde zevk alabiliyorum. Yatakta yatarken öyle gözükmese bile muhtemelen bir şey yaparsam başladığım anda zevk bile alacağım.


Yanlış Düşünce: Kimse bana değer vermiyor. Sanırım değersiz biriyim. Yaşamak benim için anlamsız…

Doğru Düşünce: Dünyada bana değer vermese de bu beni değersiz biri yapmaz çünkü ben değersiz değilim. Değersiz değilsem bir değerim olmalı. O zaman niye kendimi bu kadar sefil hissediyorum ki…


Yanlış Düşünce: Yakışıklı, zengin ve ünlü değilim. Hiçbir kız bana bakmaz, hiçbir kız beni gerçekten sevemez.

Doğru Düşünce: Yakışıklı olmayabilirim ama bakımlı olarak bu durumu lehime çevirebilirim. Zengin ve ünlü biri olmadığımda doğru ama birinin beni sevmesi için zengin olmam ya da büyük şeyler yapmam mı gerekiyor? Tanıdığım pek çok arkadaşımın flörtü var ve hiçbiri olağanüstü değil.

  1. Kendine değer ver!

Şimdi sana bildiğin ama tam olarak inanmadığın bir gerçekten bahsedeceğim. İnsan yaratılmışların en yücesi ve yeryüzünün halifesi olarak yaratılmıştır. Her şeyi yaratan; bizim için sen yarattıklarımın en yücesisin diyor da biz nasıl kendimizi değersiz görebiliyoruz?

Sen gerçekten değerlisin. Bunun farkına var. Her sabah kalktığında aynanın karşısına geç ve kendine pozitif ve gaza getirici telkinlerde bulun.

  1. Arkadaşlarını iyi seç!

Çevremiz nasıl biri olacağımızı belirleyen en etkili faktörlerden biridir. Seni destekleyen, sana enerji veren, zor durumlarında yanında olan ve kendilerine edindikleri amaçların peşinden yılmadan giden arkadaşlar edin. Sayısı önemli değil. Bahsettiğim türden bir arkadaş, sana GERÇEKTEN bir faydası olmayan 10 arkadaştan daha iyidir. Böylesini bulduğunda onun değerini bil çünkü onlar kadar değerli çok şey yok.

  1. Yardım almaktan korkma!

Sadece özgüven konusunda değil herhangi bir konuda diğer insanlardan yardım istemek, onların tecrübelerinden yararlanarak karşılayacağımız zorluklara karşı önceden hazır olmak var iken saçma sapan gururumuz yüzünden insanlardan yardım istememeyi seçeriz. Ne kadar sığ bir düşünce bu? Lütfen bunu yapma. Gururu bir kenara bırak ve diğer insanların tecrübelerinden faydalan. Yardım almaktan korkma.

4 adımda özgüven nasıl geliştirilir konusuna cevap vermeye çalıştık. Özgüven geliştirme üzerine yeni yazı paylaşımlarımız devam edecek kendine ve özgüvenine iyi bak!

Dostun Sensei…