20Makalenin konusu olan özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabına geçmeden önce sende özgüven üzerine farkındalık yaratmak istiyorum. Özgüvenli olmak, en önemli karakter özelliklerinden biridir. Yaşamın içinde kaybolmamamızı, karşılaştığımız sorunlarla mücadele edebilmemizi ve engellere karşı ayakta durabilmemizi sağlar.

Kişinin özgüven kazanma sürecini; onun yaşamın zorluklarıyla baş edebilen ve mutlu olmayı hak eden bir kişi olma tecrübesi olarak tanımlamak yanlış olmaz.

Özgüven;

 • İnsan güç verir.
 • Enerjisini arttırır.
 • Daha fazla çaba göstermeye tetikler.
 • Başarı yolunda ilham kaynağıdır.
 • Keyifli bir yaşam sürebilmenin ve mutlu bir insan olabilmenin olmazsa olmazlarındandır.

Olayları yorumlayış biçimimize bağlı olarak başkaları ve bizim dışımızda gelişen olaylar özgüvenimizi arttırabilir veya azaltabilirler. Hayata özgüvenle tutunmak ve bunu devam ettirebilmek gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; her şeyin aşırı zararlı… Dolayısıyla aşırı özgüvene sahip olmak diğer insanları tedirgin edebilir ve onları kendimizden uzaklaştırmamıza sebep olabilir.

Özgüvensiz olduğumuzda;

 • Yapabilirlik yeteneğimizden emin olamayız.
 • Teorisini çok iyi bildiğimiz bir işte deneyimimiz yoksa iş pratiğe döküldüğünde elimiz ayağımıza dolanabilir.
 • Karar vermede, inisiyatifi ele almamız gerektiğinde rahat edemez, ne yapacağımızı bilemeyiz.

Aşırı özgüvenli olduğumuzda ise;

 • İnsanların sınırları olduğu gerçeğini görmezden geliriz.
 • Becerilerimiz üzerine gerçeği yansıtmayan düşüncelere kapılırız.
 • Yapabileceğimiz fazlasını üstlenip, sorumluluğun altından kalkmak da problem yaşar, iyi sonuçlar elde edemeyiz.
 • Belki de işimizi çok kolaylaştıracak bile olsa tavsiyelere kulak kapatıp, en iyisini bizden başkasının bilemeyeceğini düşünürüz. Bu yüzden de bize yardımcı olmak isteyenleri çoğunlukla red ederiz.

Sağlıklı bir özgüvene sahip olduğumuzda ise;

 • Bir işin sorumluluğunu alırken; elimizden gelenin en iyisi yapacağımızı ve kabul edilebilir bir sonuç elde edeceğimizi biliriz.
 • Başarısızlıklarla karşılaştığımızda, bu tür durumları avantajımıza çevirir ve başarızlığın yeniden ve daha zekice deneme fırsatı olduğunu bilir. Başarana kadar deneriz.
 • Hataları doğru yorumlayarak, yeni tecrübeler edinip daha verimli bir hale gelebiliriz.
 • Karşımıza çıkan engellerin ve sorunların ne kadar büyük olurlarsa olsunlar hayatın bir parçası olduğunu kabul eder ve onlardan kaçmak yerine, onlarla mücadele ederiz.
 • Hedeflerimiz gerçekleştirebilmek, amaçlarımıza ulaşabilmek için gereken gücü kendimizde buluruz. Başardığımızda da daha doygun ve daha rahat hissederiz.
 • En iyisinden aşağısına razı olmaz, her zaman, her konuda en iyisi için çaba gösteririz.
 • İnsanlarla yarışmanın mantıksız ve yıpratıcı olduğunu bilir, kendimizle yarışırız.
 • İnsanlara değer verir, hakkımızda ne düşündüklerini umursamayız.

Stabil Özgüven

Çoğumuz, yerine ve zamanına göre kendimizi bazen özgüvenli bazense de özgüvensiz hissederiz. Bunu durumu yaşamayı minimuma indirmeyi ve özgüvenimizi olabildiğince stabil hale getirebilmek için, kendine güven duygumuzu nelerin etkilediğini tespit etmeliyiz. Bunun için kendimiz şu soruları sorup olabildiğince dürüst cevaplar vererek başlayabiliriz. Başlamadan önce de biraz vereceğim soruları yazarak cevaplarsan daha verimli olacağını biliyorum. Bunun kendin için yap!

 1. Kendine en güvendiğin, en rahat hissettiğin ve kendinden en emin olduğun anlar nelerdir?
 2. Yanında veya karşısındayken ondan daha özgüvenli olduğunu bildiğin insanlar kimlerdir ve niye?
 3. Onlar, sana özgüvenin artmasını sağlayan ne söylüyor ya da yapıyorlar?
 4. Kendine güvenme duygusunun tabiri caizse diblere vurduğu ne zaman ve hangi anlarda hissediyorsun?
 5. Kimler ve hangi olaylar seni özgüvensiz hissettiriyor? Ne yapıyor ya da ne söylüyorlar?

Sorulara cevap verir iken zorlanacağın kısımlar olabilir. Soruları cevaplar iken hazır hissetmediğin yeni durumlardan ve dış görünümünün diğer günlere kıyasla daha iyi olduğu zamanlardan bahsedebilirsin.

Özgüven çoğu zaman nasıl hazırlandığımız ve nasıl göründüğümüz ile ilgilidir ve özgüven durumlara veya konusuna göre gelip-gidebilen, artabilen-azalabilen bir duygudur. Örneğin satrançta çok iyi basketbolda kötüsünüzdür bu yüzden satranç müsabakasında basketbol müsabakasında olduğundan daha fazla kendinize güvenirsiniz. Hamleleri daha kolay kestirir ve zihninizi, becerilerinizi daha aktif kullanırsınız. Bu yüzden özgüven konuya göre değişir. Ama önemli olan şu; bir konuda özgüveni yerinde olan birisi başka bir konu hakkında özgüveni diğer insanlara göre daha kolay kazanabilir.

Hayal Gücü

Bunların ötesinde ve makalenin sonlarına doğru gelirken, özgüven nasıl kazanılır sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan ve özgüven kazanma da en işimize yarayacak anahtarlardan biri olan hayal gücünden bahsetmek istiyorum. Ömrümüz boyunca elde ettiğimiz başarıları, yapmakta iyi olduğumuz konuları düşünerek beynimizi özgüvenli olma, özgüveni geliştirme yolunda ideal besin olan pozitif düşünce beslemiş oluruz.

Eğer özgüven nasıl kazanılır daha iyi bilmek ve özgüvenli biri olmak veyahut var olan özgüvenini geliştirmek istiyorsan; bu yolda önüne yorucu ve yıpratıcı engeller çıkacaktır. Rahat ol, cesur ol, hata yapmaktan korkma ve özgüvenli biri olduğunda hayatının ne kadar kolaylaşacağını, mutluluk ve hayattan keyif alma katsayının ne kadar artacağını düşün ve de bir sonraki makalede görüşene dek kendine iyi bak!

Dostun Sensei…