Özgüven Sahibi Olmak

Konumuz özgüven sahibi olmak… Makale de iki başlık üzerinden hareket ederek konuyla ilgili etkili çözümler sunacağız ve akıllardaki tüm soru işaretlerine cevap olmaya çalışacağız. Vakit kaybetmeden başlayalım.

Hemen her insana; kendine ait, kendi yaptığı işler daha bir hoş görünür gözüne, daha bir güzel…Aynı şekilde kendine değerli bulmak da öyle… Kimse ben değersizim demez. Her insanın hayatının belli bir döneminde kendini değersiz hissettiği zamanlar olabilir ki bu zamanlar kişinin aynı zamanda özgüven sorunu yaşadığı dönemler oluyor ama işin özünde herkes bir değerinin olduğunu farkındadır. Farkında olmanın ötesinde buna inanmak başka bir şey ki değerli olduğunu fark etmekle kalmayıp ayrıca buna inanan ve hayatlarını da bu gerçeğe göre düzenleyen, bu gerçekle yaşayan insanlara özgüven insanlar diyoruz zaten… . Özgüven sorunu yaşayanların en büyük yanılgısı ve içlerinde bulundukların özgüvensizlik durumunun temel nedeni kendini değersiz sanmaları…

Değerlisin, değerliyiz. Unutma sen, yeryüzünün en değerli varlığısın.

Özgüven Sahibi Olmak İstiyorum

Tek başına özgüven sahibi olmak istemek yetmez, kendini eksiklerini gidermeye ada ve gözünü karart. De ki kendi kendine “Ben hayatımdaki özgüven problemini ne olursa olsun, şartlar beni ne kadar zorlarsa zorlasın ÇÖZECEĞİM”. Biliyor musun sadece bu sözü İNANARAK söylemek bile özgüven sahibi olmak için yeterli… Gerisi artık zaman meselesi. Yine de bu konu hakkında söylemek istediklerim var.

Konu özgüven sahibi olmak için çıkılan yolculuk olsun ya da herhangi bir şey… Bir yerden başlayacaksan, önce kendinden başlayacaksın. Eksilerini artıları bilecek ve ona göre rotanı KENDİN belirleyeceksin. Gemi rüzgarda savrulmasın geç dümenin başına ve al rüzgarı karşına.

Sadece internette özgüven sahibi olmak istiyorum konusu üzerine yüzlerce doküman, alıştırma, egzersiz bulabilirsin. Anlayacağın bilgi bakımından çok zengin durumdayız… Hepsinden kendine fayda sağlayabilirsin ama önemli olan şu; istediğin kadar oku, sadece okumakla kalıyorsan ne yaparsan yap boş, beyninde bilgi yükünden sadece zaman kaybından başka bir şey değildir. Bilgi uygulamaya geçirildiği sürece değerlidir.

Örneğin bir kişisel gelişim kitabı okuyorsun ve ilgini çeken sözler, hikayeler kısaca kısımlar fark ediyorsun, seni aydınlatan, sende farkındalık yaratan, enerji veren, gaza getiren… Bir ajanda edin kendine ve ajandana bu bölümleri yaz. Televizyonun başındasın yine aynı şey… Hoşuna giden replikleri yaz. Ve yatmadan önce bunlar üzerine düşün ve bunlar sadece özgüvenini geliştirme ya da ben şöyle demeyi tercih ediyorum; kişisel gelişim serüveninde sana gereken motivasyonu vermenin dışında senin iletişim yeteneğini, psikolojik dayanıklılığını, sosyalliğini de etkileyecek şeyler…

Özgüven Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sana tecrübe, gözlem ve araştırmalarıma dayanarak en iyileri olduğunu düşündüğüm iki çözüm vereceğim özgüvenli olmak için ne yapmalıyım sorusu için… Bunlardan biri; topluluk önünde konuşma diğeri ise arkadaş çevresi ile ilgili olacak. Hemen açıklayayım.

  1. Topluluk önünde konuşma: Belki de özgüven kazanma yolları arasında en etkilisi… Eylem basit; kalabalık önünde konuşmak… Saçmalayacağını, yapamayacağını, rezil olacağını düşünsen de. Bu eylemi gerçekleştirmek birçok zihin engelini aşmayı gerektiğinden ne kadar faydalıysa da yapacak kişi o kadar zor geldiğini biliyorum. Ama bunu kendimiz için yapmalıyız. Eylem belli olduğuna göre peki insanları nasıl toplayacağım, kalabalığı nasıl oluşturacağım sorusuna da birkaç öneri de bulunabilirim. Mesela ilgini de çekiyorlarsa tiyatro ya da kursuna yazılarak gösterilerde yer alabilirsin. Sivil kuruluş dernekleri var hatta direkt gelişim konularına yönelik, topluluk önünde konuşma pratiklerinin de yapıldığı… Bu tür yerleri internetten araştırarak bulabilirsin. Gerçekten yapmak isteyen bir yol, yapmak istemeyen ise bir bahane bulur.
  2. Arkadaş çevresi: Özgüven sahibi olmak istiyorsan eğer yeni bir arkadaş çevresi sana iyi gelecektir. Varsayım ki özgüveni olmayan ya da az birisin. Yeni bir ortama girdiğinde bu eksikliğini senden başka kimse biliyor olmayacak. Ama bu özelliğini sergilemeye devam edersen 5 dakika sonra herkes senin özgüvenin olmadığı düşünecekler. Bu yüzden özgüven hakkında araştırmalar yap, kendini geliştir ve yeni ortamlara gir ve de insanlara seni nasıl tanımalarını istiyorsan öyle tanıt!

Son olarak bu makalede özgüven sahibi olmak istiyorum ve özgüven sahibi olmak için ne yapmalıyım başlıklarından hareket ederek özgüven sahibi olmak konusuna açıklık getirdik. Bir sonraki makale de görüşene dek hoşça kal!

Dostun Sensei…