Özgüven Nedir?

Özgüven nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap; kişinin kendine güven duymasıdır. Özgüven üzerine araştırmalar yaptıysanız ya da web sitesinde bulunan özgüvenle alakalı diğer makaleleri okuduysanız eğer özgüvenin öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir duygu olduğunu biliyorsundur. Bu makalede özgüven tabakaları konusunu işleyeceğiz. Zaman kaybetmeden başlayalım.

Özgüven Tabakaları

Özgüven hakkında insanlarının çoğunun az çok bilgisi vardır ama özgüven tabakalarının neler olduğunu daha doğrusu özgüvenin tabakaları olup olmadığını dahi bilmezler. Evet, özgüvenin tabakaları vardır ve bu tabakaların farkında olmanın özgüven seviyesini yükseltmede çok yararı olacağını biliyorum. Ayrıca eksiklerinin neler olduğunu öğrenecek ve gelişim süreci hızlandıracaksın. Şimdi neymiş bu tabakalar öğrenelim.

Özgüven; üç tabakadan oluşur. Eksiksiz, komple, çelik gibi özgüvene sahip birine dönüşebilmek bu üç tabakayı da sağlamlaştırmaktan geçiyor. İşte özgüvenin üç tabakası;

 1. Görünen Tabaka:

Özeli ile ilgili hiçbir bilgi sahibi olmadığınız, tanışıklığınızın olmadığı veya hayatınızda ilk defa gördüğünüz birisinin özgüveni ya da hakkındaki izleniminiz; o kişinin görünen tabakasına bağlı olarak oluşur. Şöyle bir örnekle daha açıklayıcı olabilirim. Mesela yolda yürürken veya okulda bazı kişiler dikkatimizi çekerler. Onlar farklıdırlar, farklı bir enerji yayarlar. Yürüyüşlerinden, ses tonlarında onlardaki özgüveni kolayca fark edebilirsiniz.

Görünen tabakada; seni hiç tanımasalar bile hakkında kişiler üzerinde olumlu izlenimler bırakmak için dikkat etmen gereken başlıca etmenler şunlardır;

 • Giyim Tarzı
 • Vücut Dili
 • Gülümseme
 • Kişisel Bakım
 • Sağlıklı Olmak

Üç tabaka arasında en hızlı şekilde geliştirilebilen tabaka görünen tabakadır. Birkaç haftada belki de daha az bir sürede bu tabaka ile ilgili sorunlarımızı çözebiliriz. Fakat sadece bu tabaka bizi tek başına özgüvenli görünen biri yapar, gerçekten özgüvenli olan biri değil. Sadece bu tabakaya sahip kişileri ben manavdaki karpuzlara benzetiyorum. Bazıları harika görünüyorlar, albenileri yüksek bu yüzden alıyorsun da ama eve geldiğinde bir bakıyorsun kelek…

Özgüvenleri sadece görünen tabakadan oluşan insanlar olumsuz eleştiriler karşısında dağılır, sakinlik ve rahatlıklarını koruyamazlar. Bu yüzden ikinci tabakayı da özümsememiz gerekiyor.

 1. Yaşam Stili Tabakası:

Özgüven sahibi olmak sürecinde;  bir önceki tabakada özeli hakkında, nasıl bir hayat sürdüğü hakkında hiçbir bilgimizin olmadığı insanlardan ve aynı şekilde bizim hakkında da bilgisi sahibi olmayan insanlar üzerinde nasıl özgüvenli bir imaj bırakacağımızdan ve görünen tabakayı etkileyen faktörlerden bahsetmiştik.

Bu tabakada hayatı hakkında az çok bir şeyler öğrendiğimiz, kişiliğini az çok kafamızda bir yere oturtabildiğimiz kişileri özgüvenli veya özgüvensiz diye sınıflandırırken neleri dikkate alıyoruz ve yeni tanıştığımız insanlar üzerinde görünen tabakayla bıraktığımız özgüvenli birey izlenimini nasıl güçlendiririz onlardan bahsedeceğiz.

 • Alışkanlıklar
 • Hobiler
 • Aile
 • Arkadaşlar
 • Maddiyat
 • Sosyal Çevre

Yukarıda sayılanlara bağlı olarak yaşam stili oluşur. Yaşam stili tabakasını geliştirmek birinci tabakadaki kadar kolay değildir. Daha uzun vadede oluşmasının yanı sıra, ciddi bir emek ve sabır ister. Ki çoğu insan özgüvenli olmak, özgüvenli birisine dönüşmek için çıktığı yolculukta burada pes eder.

Biliyor musun? Aslında sadece bu iki tabaka ile hayalini kurduğun muhteşem yaşama sahip olabilirsin. Televizyonda, magazin programlarında gördüğün tarzda bir yaşama… Peki, o zaman üçüncü tabaka niye var diyecek olursan; sende biliyorsundur ki imrenilen hayatlarında kötü karanlık tarafları da var. Bazı ünlü kişiler bunun en büyük örnekleri… Uyuşturucu bağımlılığı, intihara teşebbüs gibi kötü durumlar, tuzaklar var o insanda hayranlık uyandıran hayatların arkasında… Üçüncü tabakaya; kendimizi, bunlardan kendimizi korumak, psikolojik yönden güçlü olmak için ihtiyacımız var.

3.Özden Gelen Özgüven

Eğer aynaya baktığında gördüğün yüzü seviyor ve artısı eksisi tüm yönleriyle onu kabullenmiş isen özden gelen özgüvene sahipsin demektir. Özgüveni özden gelen insanlar insanlara değer verirler, insanların kendisi hakkında ne düşündüklerine değil. Onların özgüveni ne kazandıkları paradan, ne sahip oldukları ünlerinden, ne de fiziksel özelliklerinden gelir.

Açıkçası en zor kazanılan, geliştirilen tabaka bu tabakadır. Kendine gerçekten seven insan çok bulamazsın. Kendi fikirlerini en az başkalarının fikirleri kadar önemseyen, kendi kararlarına en az başkalarının kararları kadar değer veren çok insan bulamazsınız.

Özgüven ve özgüven tabakaları üzerine paylaşımlarda bulunduğumuz bu makalenin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki makalede buluşmak dileğiyle…

Dostun Sensei…